Ashwagandha jest rośliną o prozdrowotnych właściwościach, wykorzystywaną szczególnie w Indiach. Może być stosowana przez każdego, aby dodać energii, jako środek przeciwbakteryjny, antyoksydacyjny lub o działaniu adaptogennym. Dowiedz się, czemu sportowcy, ludzie ze świata nauki i pasjonaci medycyny tradycyjnej i konwencjonalnej polecają ashwagandhę, czyli wspaniały superfood.
- Ashwagandha – co to?
- Ashwagandha właściwości
- Ashwagandha – przeciwwskazania i skutki uboczne
- Ashwagandha dawkowanie
Ashwagandha – co to?
Ashwagandha, inaczej indyjski żeń szeń witania ospała to roślina, której nadano miano superfood. Jest to roślina kserofityczna, która występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Ashwagandha to krzew o pojedynczych liściach, czerwono-pomarańczowych owocach i długim szarozielonym korzeniu. Ashwagandhę na całej powierzchni pokrywają krótkie, szare włoski.
Swoją sławę ashwagandha zyskała dzięki Ajurwedzie, czyli tradycyjnemu indyjskiemu systemowi medycznemu, który wykorzystuje ją w celach leczniczych. Obecnie, dzięki badaniom naukowym, właściwości ashwagandhy docenia się również w medycynie konwencjonalnej. Ashwagandha składa się przede wszystkim z alkaloidów i witanolidów, które posiadają szereg działań leczniczych.
Ashwagandha właściwości
Ashwagandha wykazuje wachlarz pozytywnych działań leczniczych i prozdrowotnych. Jest rośliną adaptogenną, więc balansuje i normalizuje stan organizmu, ułatwia dostosowanie się do trudnych i zmieniających się warunków. Oznacza to również, że pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny, zmniejsza uczucie stresu i zmęczenia. Takie właściwości możliwe są dzięki obecnych w niej glikowitanoloidach. Natomiast dzięki zawartości witanolidów, ashwagandha działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, a nawet przeciwnowotworowe.
Istnieją również doniesienia, że działanie ashwagandhy może być wykorzystane w kardiologii, jako czynnik kardioochronny, który wspomaga pracę serca i tworzenie komórek krwi. Ashwagandha wskazana jest także dla cukrzyków, ponieważ normalizuje poziom glukozy we krwi. Osoby borykające się z problemami z cholesterolem skorzystają na tym superfood. Ashwagandha obniża całkowity poziom cholesterolu we krwi. Oprócz tego, żeń szeń indyjski znajdzie swoje zastosowaniu w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, przy męskiej niepłodności i objawach menopauzalnych.
Ashwagandha – przeciwwskazania i skutki uboczne
Ashwagandha jest bezpiecznym suplementem, który oprócz uzupełnienia naszej diety, ma właściwości prozdrowotne. Ale czy jest wskazana dla wszystkich? Przeciwwskazaniami do spożycia ashwagandhy może być:
- ciąża i karmienie piersią,
- padaczka,
- leczenie chorób tarczycy,
- leczenie wrzodów żołądka,
- stosowanie leków uspokajających i nasennych.
Czy zażycie ashwagandhy wiąże się z pojawieniem skutków ubocznych? Tak jak każdy lek i suplement diety, ashwagandha powinna być dokładnie przebadana, aby potwierdzić jej skuteczność i bezpieczeństwo użycia. Przy stosowaniu preparatów z ashwagandhą, w niektórych przypadkach, można zauważyć skutki uboczne. Zaliczają się do nich: przebarwienie, swędzenie i pieczenie skóry.
Ashwagandha dawkowanie
Preparaty z ashwagandhy wykorzystują lecznicze działanie korzenia tej rośliny i to właśnie różne formy korzenia możemy znaleźć pod postacią suplementów diety. Ashwagandhę dostaniemy w formie proszku, tabletek, kapsułek, a nawet ekstraktu w płynie. Która z tych form będzie najlepsza? Wybierając odpowiedni preparat będziemy kierować się najczęściej ceną, i formą, która najbardziej nam odpowiada. Ale czy forma, w której przyjmujemy ashwagandhę wpływa na jej właściwości? Nie, niezależnie od formy ashwagandha będzie miała takie samo działanie prozdrowotne. Niezależnie, czy skorzystamy z tabletek, kapsułek, będziemy dodawać ją w wersji sproszkowanej do wody, soku, czy jogurtu lub przyjmiemy żeń szeń indyjski w formie płynnej.
Dawkowanie i długość stosowania preparatu powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Preparaty z ashwagandhą można regularnie przyjmować przez około 8 tygodni, a po tym czasie można zastosować miesiąc przerwy i ponownie powrócić do kuracji. Odopwiednią dawkę żeń szeniu indyjskiego można przyjmować nawet dwa razy dziennie.