Współcześnie tworzone aplikacje coraz częściej mają za zadanie przysłużenie się użytkownikom i są dedykowane konkretnym celom jak np. wspomaganie utrzymania diety, monitorowanie pylenia dla alergików czy świetna aplikacje do wspomagania ciąży. Ze względu na coraz szybszy tryb prowadzonego życia, większą ilość stresu czy obowiązków, często nie jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o zbilansowane odżywianie, ani o aktywność fizyczną. Zapominamy sprawdzać kalendarze pylenia. Z pomocą przychodzą nam aplikację. Sprawdźmy to!
Jakie aplikacje używać będąc na diecie?
Z pomocą przychodzą dostępne na rynku mobilne aplikacje, których zadaniem jest pomoc w gospodarowaniu żywieniem, przygotowaniu posiłków, planowaniu zakupów spożywczych czy liczeniu kalorii.

Bardzo funkcjonalną i praktyczną aplikacją dietetyczną jest dieta.pl. Jest to zbiór opisanych szczegółowo kilkunastu diet, zarówno tych popularnych, jak i tych mniej. Ponadto, do każdej z nich, aplikacja posiada tygodniową rozpiskę przepisów na dania i potrawy, wraz z niezbędnymi produktami, ich kalorycznością i procesem przygotowania. O porach posiłków aplikacja wysyła użytkownikowi powiadomienie.

Z kolei aplikacja Fitatu, pomaga w liczeniu kaloryczności diety i monitorowaniu spożywanych kalorii zgodnie z wybranym przez użytkownika celem np. redukcji lub nabycia masy. Do menedżera aplikacji wprowadza się wszystkie spożyte dziennie posiłki a program wylicza spożyte kalorie i tworzy wykresy odnoszące się do osiągniętego celu.
Podobnie działają aplikacje Yazioo, Fatsecret czy MyFitnessPal.
Aplikacja przypomni Ci o piciu wody!
W utrzymaniu diety, warte uwagi są aplikacje, które przypominają o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów dziennie.
Można do nich zaliczyć Water Minder, Przypomnienie o wodzie czy Pij wodę regularnie itp. Aplikacje tego rodzaju określają dzienną potrzebę nawodnienia organizmu w oparciu o wprowadzone przez użytkownika dane, tj. wzrost, waga czy aktywność, odpowiednio często powiadomieniem przypominają o wypiciu płynu i sumują jego spożycie.

Aplikacja Zdrowe Zakupy, pomoże zwiększyć świadomość w kwestii składu produktów żywieniowych. Produkt z półki sklepowej można zeskanować z kodu lub wyszukać ręcznie, a następnie aplikacja dokona analizy wartości odżywczych i składu. Ponadto oferuje rankingi produktów, informuje o partiach wycofanych ze sprzedaży i posiada ciekawe treści i artykuły w kwestii zdrowego żywienia.
Pamiętasz o pyleniu? Aplikacje dla Alergika
Okres wiosenny to dla wielu osób nieustająca walka z katarem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami, kichaniem, wysypką skórną i innymi dolegliwościami, z którymi muszą każdego roku borykać się alergicy. W łagodzeniu tych objawów mogą pomóc nie tylko specjalistyczne środki farmaceutyczne, ale także nowinki technologiczne jakimi są aplikacje mobilne.

Niekwestionowanym numerem jeden jest aplikacja o nazwie Apsik! z praktycznym i prostym w obsłudze interfejsem. Jej funkcjonalność polega na tym, że dostarcza informacje nie tylko w kwestii poziomu stężenia pyłków konkretnych roślin w powietrzu, ale także informuje o stanie zanieczyszczenia powietrza w danym dniu. Ponadto, aplikacja prezentuje bieżące warunki atmosferyczne, a także tabele planowego pylenia roślin. Dane na podstawie lokalizacji urządzenia pobiera z najbliższej stacji pomiarowej Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych. Dodatkowym atutem jest informowanie użytkownika o lokalizacji najbliższych gabinetów i lecznic w temacie alergii oraz dostępność dzienniczka, który można prowadzić.
Bardzo zbieżną aplikacją jest Nie kichaj, w której należy założyć prywatny profil. Jest to rozwiązanie zarówno dla alergików, jak i lekarzy. Posiada bardzo podobne funkcje jak Apsik!, w tym dzienniczek, lokalizację gabinetów alergologicznych, mapy i kalendarz pyleń, informuje o jakości powietrza i stężeniu alergenów w powietrzu.
Trzecią aplikacją, bardzo podobną do dwóch poprzednich jest Momester Nasal. Oprócz podstawowych informacji niezbędnych dla alergików, posiada funkcję zapisywania informacji o zażytych lekach i ich dawkach, co w dużym stopniu ułatwia monitorowanie leczenia.
Z kolei koncern farmaceutyczny Pfizer opracował darmową aplikację Zyrtec AllergyCast, która również ułatwia śledzenie pylenia roślin.

Większość z dostępnych aplikacji wspiera walkę alergią pyłkową, na uwagę jednak zasługują także te, dla osób z alergią pokarmową. Taką aplikacją jest Food Allergy, a jej wsparcie opiera się na kontrolowaniu spożywania produktów uczulających zgodnie z potrzebami użytkownika. Ułatwia tym samym zakupy, przygotowanie i spożywanie posiłków osobom z nietolerancjami pokarmowymi.
Ciąża? Tutaj też aplikacje przyjdą z pomocą
Do jednych z bardziej wartościowych aplikacji mobilnych należą właśnie aplikacje ciążowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są one przez kobiety spodziewające się narodzin dziecka. Aplikacje ciążowe ułatwiają świadome przechodzenie ciąży poprzez swoją wysoką i praktyczną funkcjonalność. Mianowicie, umożliwiają prowadzenie notatek osobistych, dodawanie zdjęć USG lub brzucha, kalendarza wizyt u ginekologa oraz położnej czy kontrolowania przyrostu wagi kobiety ciężarnej. Pozwalają śledzić w sposób ogólny rozwój dziecka odpowiednio do danego tygodnia ciąży, ukazują zachodzące zmiany, a także umożliwiają wprowadzanie notatek prywatnych. Aplikacje te, zapewniają także dostęp do profesjonalnych artykułów medycznych, poradników oraz pomagają skompletować wyprawkę dla noworodka i przygotowują kobietę do pobytu w szpitalu i porodu.
Które aplikacje wziąć pod uwagę będąc w ciąży?
Dla większości kobiet wystarczającym wyborem będzie zainstalowanie jednej aplikacji, choć bywa, że niektóre z pań wolą posiadać przynajmniej dwie. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej kobiety będące w pierwszej ciąży.

Pierwszą aplikacją, którą warto zainstalować jest jedna z bardziej popularnych ze względu na ilość treści i funkcji Ciąża+.
Drugim wartym uwagi produktem jest Preglife, która oprócz okresu ciąży, umożliwia również prowadzenie jej do ukończenia przez dziecko 2 lat, co jest niezwykle praktyczne.
Trzecią, prostą i konkretną aplikacją jest Asystent ciąży, które oferuje także prowadzenie notatek z zakresu zdrowia, jak pomiar ciśnienia. Rozważyć można też zainstalowanie Happy Baby, która daje możliwość i śledzenia przebiegu ciąży i rozwoju dziecka po narodzinach.
Dla kobiet lubiących estetykę i wiele inspiracji w jednym miejscu powinno pobrać aplikację Hi Mommy. Ta ostatnia propozycja umożliwia ponadto wysłanie informacji na urządzenie ojca dziecka.
Wpis powstał przy pomocy ekspertów z firmy RST – Custom Software Development Company. Za wszelką pomoc dziękujemy i polecamy naszych przyjaciół do zadań specjalnych w zakresie projektowania, tworzenia aplikacji.