Post przerywany (z ang. intermittent fasting) to coraz bardziej popularna metoda odchudzania. Dietę można modyfikować na wiele sposobów, aby pasowała do naszego stylu życia. Nie jest ona nadzwyczajnie radykalna, dlatego może spodobać się wielu osobom. Jej głównym założeniem nie jest to, co jemy, ale kiedy jemy. Dieta opiera się na kilku prostych zasadach, a jej stosowanie prowadzi do dużej ilości pozytywnych efektów. Jak działa post przerywany i jakie są jego wady i zalety? Aby poznać reguły intermittent fasting, kontynuuj czytanie tego artykułu.
- Post przerywany – o co chodzi w tej diecie?
- Zasady Intermittent fasting
- Post przerywany – rodzaje
- Zalety i wady postu przerywanego
- Post przerywany – dla kogo odpowiednia jest ta dieta?
- Jakie są efekty postu przerywanego?
Post przerywany – o co chodzi w tej diecie?
Intermittent fasting to popularny od jakiegoś czasu sposób odżywiania. Ale co to jest? Post przerywany (dieta IF) polega na utworzeniu tzw. okien żywieniowych, czyli czasu, w którym można spożywać pokarmy i napoje zawierające kalorie. Po tym okresie okno się ‘zamyka’, a do jedzenia powracamy kolejnego dnia. Intermittent fasting jest często stosowany jako dieta odchudzająca. Bez zbyt dużych wyrzeczeń można stracić kilka kilogramów na wadze. Wiele ludzi stosuje dietę IF nieświadomie. Często pomijają śniadanie lub jedzą je później, ponieważ nie odczuwają głodu, przez co okres okna żywieniowego się zwiększa.
Zasady Intermittent fasting
Post przerywany to raczej sposób odżywiania. Jeśli jednak planujesz utratę wagi, skorzystaj z kilku reguł, dzięki którym proces odchudzania na diecie intermittent fasting będzie korzystniejszy:
- To, co jesz, ma znaczenie
Pomimo tego, że w poście przerywanym chodzi o okres przyjmowania pokarmu, a nie o sam pokarm, to, aby uzyskać efekty, należy jeść zdrowo. Wysoko przetworzona i niepotrzebnie kaloryczna żywność nie pomoże w odchudzaniu, nawet jeśli po zjedzeniu takiego posiłku post będzie trwał 16 godzin. Staraj się jeść “z głową”, stosując się do piramidy żywienia. Stawiaj na warzywa, owoce, dobre źródła białka np. ryby, rośliny strączkowe i białe mięso, produkty pełnoziarniste, przetwory mleczne i zdrowe źródła tłuszczy. Zwracaj uwagę na to, co jesz, a uzyskasz najlepsze efekty.
- Ustal pory posiłków
Ustalenie pory posiłków jest kluczowe do odpowiedniego przebiegu postu przerywanego. Zaplanuj, kiedy i co będziesz jeść, aby mieć kontrolę nad swoim dniem. Takie podejście pomoże Ci, aby nie podjadać.
- Woda, herbata i kawa to Twoi przyjaciele
W trakcie postu możesz pić wodę, herbatę i kawę. Pamiętaj, aby nie słodzić swoich napojów i nie dodawać mleczka do kawy. To, co spożywamy w trakcie postu, musi pozostać niekaloryczne. Gdy poczujesz głód, zdecyduj się na szklankę wody, aby uspokoić swój żołądek.
Post przerywany – rodzaje
Post przerywany jest tego rodzaju dietą, którą można nieco dopasować do swojego stylu życia. Pomimo iż jej główną zasadą jest ustalenie stałego czasu, w którym można spożywać posiłki, to w tej diecie istnieje pewien rodzaj elastyczności. Postu przerywanego można używać w wielu kombinacjach. Należą do nich:
Metoda 16/8
Polega na utrzymaniu postu przez 16 godzin każdego dnia i 8-godzinnym oknie żywieniowym, czyli okresie na przyjmowanie posiłków i napojów zawierających kalorie. Jest to najpopularniejsza forma dietyintermittent fasting, ponieważ nie wymaga wprowadzenia zbyt wielu restrykcji w naszym codziennym życiu.
Metoda 5:2
Metoda 5:2 oznacza, że jemy pięć dni w tygodniu w normalny sposób, a przez dwa, wybrane przez nas dni, spożywamy 500-600 kalorii dziennie.
Metoda 6:1
Metoda 6:1 polega na nie spożywaniu posiłku w jeden wybrany dzień w tygodniu. Oznacza to, że nasz post trwa całe 24 godziny. Na przykład ostatni posiłek zjadamy o godzinie 17, a kolejny dopiero następnego dnia, najwcześniej o 17.
Metoda 20/4
Jest to najbardziej ekstremalny wariant diety IF, tzw. dieta wojownika. W tym przypadku post trwa przez 20 godzin, a okno żywieniowe 4 godziny. W czasie spożywania posiłku zaleca się zjedzenie dwóch potraw, z czego jedna powinna być ciepła. Jest to dieta, którą powinno się stosować pod okiem specjalisty.
Zalety i wady postu przerywanego
Tak jak każda metoda odżywiania, post przerywany ma wiele zalet i kilka wad. Warto wspomnieć, że każda dieta powinna być dopasowana indywidualnie i najlepiej przedyskutowana z dietetykiem. To, że konkretny sposób odżywiania sprawdza się jednej osobie, nie oznacza, że ktoś inny osiągnie takie same efekty. Ciała i organizmy każdego człowieka różnią się od siebie, dlatego nie możemy wymagać, że jakaś dieta dopasuje się do nas i do naszego stylu życia. Zawsze można jednak spróbować nowego sposobu odżywiania, stosować zdrowszy jadłospis, który będzie wspomagał nasze ciało każdego dnia.
Rozpoczynając od zalet, post przerywany:
- jest prosty do wdrożenia w swoje życie,
- nie obejmuje liczenia kalorii,
- nie obejmuje ograniczeń mikroskładników,
- nie jest nadmiernie restrykcyjny,
- powoduje utratę wagi.
Do wad postu przerywanego zaliczamy to, że:
- może powodować zmiany humoru na początku stosowania,
- może zmniejszyć chęci do aktywności fizycznej,
- może powodować silny głód, jeśli nasze ciało nie jest przyzwyczajone do takiej metody odżywiania,
- może powodować przejadanie się,
- nie zawsze będzie odpowiednie dla osób przyjmujących leki o określonych porach.
Post przerywany – dla kogo odpowiednia jest ta dieta?
Post przerywany to sposób odżywiania odpowiedni dla każdego. Przed przystąpieniem do tej diety, pamiętaj, aby nie zaczynać od najbardziej restrykcyjnego wariantu. Spróbuj pominąć kolację albo zjeść ją około godziny 17. W poście przerywanym ważne jest przygotowanie naszego organizmu do zmian w sposobie żywienia. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda ci się utrzymać swojego okna żywieniowego. Ta metoda ma Ci pomóc prowadzić zdrową dietą lub schudnąć, a nie utrudnić Ci życie. Jeśli zdecydujesz się na intermittent fasting, pamiętaj, aby dokładnie wypisać pory posiłków i dopasować je do codziennej rutyny bądź swojej pracy. Zwróć również uwagę na ewentualne leki, które przyjmujesz. Sprawdź, czy prowadzenie postu przerywanego nie będzie kolidować z przyjmowaniem leków. Tej diety nie zaleca się jednak: kobietom w ciąży i karmiącym, osobom, które ciężko pracują fizycznie, cierpiącym na cukrzycę i choroby nerek i wątroby oraz dzieciom i młodzieży.
Jakie są efekty postu przerywanego?
Głównym efektem, dla jakiego tak duża liczba osób stosuje dietę IF, jest pomoc w odchudzaniu. Poszczenie każdego dnia, pozytywnie wpływa na utratę wagi. Ten sposób żywienia nie przewiduje ograniczeń żadnych składników. Spożywamy również to samo bądź lekko zmniejszone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dodatkowe, dieta intermittent fasting poprawia metabolizm, rytm wypróżnień i reguluje naszą gospodarkę cukrową. Stosowanie postu przerywanego wpływa pozytywnie na jakość snu i może poprawić kondycję naszych włosów i paznokci.
Intermittent fasting wymaga dokładnego planowania i wzięcia pod uwagę wszelkich, osobistych okoliczności. Jeśli będzie prawidłowo stosowany, przyniesie wiele pożądanych efektów. Warto zapamiętać, że jest to dieta indywidualna i na dłuższą metę może się nie okazać odpowiednia właśnie dla Ciebie. Warto ją jednak przetestować i sprawdzić, czy w trakcie takiej metody jedzenia czujesz się lepiej i zdrowiej.
Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!