Glukoza w organizmie człowieka jest podstawowym źródłem energii dla wielu komórek, a jej poziom liczy się dzięki indeksowi glikemicznemu. Codziennie spożywamy wiele posiłków, często nie zwracając uwagi na ich IG i nie zdając sobie sprawy jak duże znaczenie ma on w naszej diecie. Produkty o niskim IG pozytywnie wpływają na organizm, a te o wysokim wskaźniku nie powinny być tak często spożywane. Dowiedz się czym jest indeks glikemiczny i jaką wartość mają spożywane przez Ciebie produkty.
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który określa wzrost stężenia glukozy we krwi, po upływie około 2-3 godzin po spożyciu danego produktu. Wartość indeksu glikemicznego odnosi się do glukozy, której wskaźnik wynosi 100. Z tego powodu, im wyższa jest wartość IG, tym wyższy jest poziom glukozy po spożyciu produktu. Glukoza w organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji, ale przede wszystkim stanowi podstawowe źródło energii dla większości komórek, dlatego tak ważne jest kontrolowanie jej poziomu we krwi. U każdego człowieka glukoza powinna być w ciągu dnia na podobnym poziomie i wynosić około 150 mg/dl. Na czczo, od razu po zjedzeniu posiłku i kilka godzin po posiłku wartości te będą się różnić, jednak warto badać glukozę, nawet jeśli nie jest się diabetykiem, czy osobą borykajacą się z chorobami serca.
Biorąc pod uwagę indeks glikemiczny, produkty spożywcze dzieli się na trzy grupy:
produkty o niskim indeksie glikemicznym, które mają wartość mniejszą lub równą 55,
produkty o średnim indeksie glikemicznym, których wartość wynosi w skali od 56 do 69,
produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które mają wartość większą lub równa 70.
Od czego zależy indeks glikemiczny?
Wartość indeksu glikemicznego zależy od kilku czynników. Należą do nich: sposób przetwarzania i obróbki termicznej, temperatura produktu, zawartość skrobi, tłuszczu, błonnika, stopień dojrzałości owoców i warzyw. Wszystkie te elementy wpływają na IG i mogą w dużym stopniu zwiększać lub zwiększać jego wartość. Dobrym przykładem jest marchewka, która w surowej postaci ma niski indeks glikemiczny wynoszący ok. 16-30, a gotowana ma ig równy 50, albo banan – niedojrzały ma IG 45, a pod postacią dojrzałą już około IG 85. Przy ustalaniu jadłospisu, warto mieć te czynniki na uwadze, ponieważ produkty wydające się zdrowe, mogą mieć bardzo wysoki indeks glikemiczny i szkodliwe wpływać na osoby posiadające problem z poziomem glukozy we krwi.
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Produkty o niskim indeksie glikemicznym są wskazane nie tylko dla diabetyków, ale również dla wszystkich innych osób. Ich spożywanie zapobiega glikemii po posiłku, przeciwdziała nadwadze, obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa dobry cholesterol, poprawia ciśnienie i ogólnie usprawnia i poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Do produktów o niskim IG należą:
brokuły,
kalafior,
ogórek,
brukselka,
pomidor,
papryka,
cebula,
kapusta,
agrest,
borówki,
maliny,
porzeczki,
brzoskwinia,
jabłka.
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym szybciej podlegają trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Powoduje to szybki wzrost, a następnie spadek cukru we krwi, co negatywnie wpływa na organizm człowieka. Do produktów o wysokim IG należą:
Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,