Piwo jest bardzo popularnym trunkiem docenianym na całym świecie. Pomaga ono orzeźwić nas w letnie popołudnie, jest elementem wielu spotkań towarzyskich i wydarzeń sportowych, ale występuje również jako alkohol do degustacji. Powszechnie znanym faktem jest to, że alkohol należy do kalorycznych trunków. Z tego powodu często pojawia się pytanie, które piwo ma najmniej kalorii. Postanowiliśmy to sprawdzić i sporządzić listę. Znajdziecie na niej m.in. najmniej kaloryczne piwo i inne piwne wariacje oraz ich kaloryczność. Dowiedz się, ile kalorii ma piwo.

 1. Piwo – charakterystyka
 2. Piwo kalorie
 3. Ilość kalorii, a rodzaj piwa
 4. Najmniej kaloryczne piwo

Piwo – charakterystyka

Piwo jest niskoprocentowym napojem alkoholowym, który otrzymuje się w procesie warzenia. W składzie piwa znajdziemy cztery podstawowe składniki:

 • słód – czyli skiełkowane i wysuszone ziarna jęczmienia, które po procesie słodowania, mającego na celu wytworzenie odpowiedniej ilości enzymów, nadają piwu odpowiedniego charakteru;
 • chmiel – szyszki chmielu nadają piwu jego charakterystycznej goryczki oraz różnorodnych aromatów;
 • drożdże – składnik niezbędny do fermentacji piwa;
 • wodę – musi być ona odpowiednio dobrana i oczyszczona, aby pasować do rodzaju trunku. 

Piwo kalorie

Kaloryczność piwa zależy przede wszystkim od zawartej w nim ilości alkoholu oraz słodu, w którym znajduje się dużo cukru. Po wypiciu dużej ilości tego trunku, wzrasta poziom glukozy w naszym ciele, który szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. 

Warto również zaznaczyć, że piwo wzmaga apetyt. Jest to związane z neuronami AgRP, które produkują białka odpowiedzialne za uczucie głodu. Dodatkowo, działanie tych komórek powoduje łaknienie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Z tego powodu tak popularne są orzeszki, chipsy, czy inne przekąski podawane do piwa.  

Ilość kalorii, a rodzaj piwa

Ilość kalorii w piwie w dużej mierze zależy od jego rodzaju:

 • piwo jasne – około 49 kcal/100 ml, czyli 245 kcal w 500 ml; 
 • piwo ciemne – około 74 kcal/100 ml, a w 500 ml butelce znajduje się 370 kcal;
 • piwo bezalkoholowe jasne – około 30 kcal/100 ml, co daje nam 150 kcal/500 ml
 • piwo bezalkoholowe ciemne – około 35 kcal/100 ml, czyli 245 kcal w jednej butelce;
 • piwo smakowe – około 54 kcal/100 ml, a więc w butelce o pojemności 500 ml znajduje się 270 kcal;
 • piwo mocne – około 55 kcal/100 ml, czyli 275 kcal w 500 ml butelce.

Coraz popularniejsze stają się również wariacje na temat piwa, koktajle, czy najzwyklejsze piwa z dodatkiem soku. Poznajmy ich kaloryczność:

 • piwo jasne z sokiem malinowym – około 60 kcal/100 ml, a w butelce o pojemności 500 ml znajduje się około 300 kcal;
 • Lagerita, czyli Margarita na bazie piwa, w której oprócz głównego składnika znajdziemy również tequile, sok z limonki i likier triple sec, to około 90 kcal/100 ml, czyli 180 kcal w dużej – 200 ml szklance;
 • Corona Sunrise – koktajl, do którego wykorzystuje się dużą butelkę piwa, tequile, sok pomarańczowy i sok z limonki oraz grenadynę to około 330 kcal w 500 ml;
 • Mojito z piwem – piwna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych drinków to około 40 kcal/100 ml, czyli 120 kcal w 300 ml szklance. 

Najmniej kaloryczne piwo

Jasne piwo bezalkoholowe zyskuje pierwsze miejsce jako najmniej kaloryczny trunek w tej kategorii. Do innych niskokalorycznych piw należą również piwo jasne i pszeniczne. Mimo zawartości alkoholu (około 5-6%) można je określić jako piwa niskokaloryczne. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.