Dieta ketogeniczna (dieta keto) od jakiegoś czasu podbija serce ludzi na całym świecie. Daje ona szybkie efekty – spadek masy ciała i powoduje uczucie lekkości. Ale czy ma jakieś wady? Czy są dotkliwe? Sprawdzamy.

Aby zrozumieć dietę keto, należy bliżej przyjrzeć się procesowi ketozy i temu w jaki sposób można schudnąć, jedząc wysokotłuszczowe produkty. Dowiedz się czym jest dieta ketonowa, Jakie ma wady i zalety, oraz czy dieta  ketogeniczna ma jakieś przeciwwskazania.

  1. Dieta ketogeniczna (dieta keto) – co to?
  2. Co jeść na diecie keto?
  3. Zalety diety keto.
  4. Dieta ketogeniczna a skutki uboczne
  5. Przeciwwskazania diety keto.

Dieta ketogeniczna – co to?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, którego podstawową zasadą jest zwiększenie ilości tłuszczu, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. Dieta ta jest dosyć niekonwencjonalna i kontrowersyjna, dlatego powinna być stosowana pod opieką lekarza lub dietetyka.

W tradycyjnej diecie węglowodany stanowią podstawę, około 55% każdego posiłku, białka – 15%, a reszta, czyli 30% diety należy do tłuszczy. Jednak w diecie ketogennej, te proporcje zasadniczo się różnią. Standardowa dieta  ketogeniczna zazwyczaj zawiera 70% tłuszczu, 20% białka i jedynie 10% węglowodanów.

Ale w jaki sposób działa dieta keto? I jak można na niej schudnąć? Aby to zrozumieć należy wrócić do  podstawowych zasad żywienia. Jak wiemy, węglowodany są źródłem energii. A ponieważ osoby na diecie ketogenicznej nie dostarczają swoim organizmom wystarczającej ilości węglowodanów, nie posiadają oni  dostatecznej ilości źródeł energii. Z tego powodu organizm musi znaleźć odmienne źródła, czyli tłuszcze. Dochodzi wtedy do procesu ketozy – stanu, syntezy ciał ketonowych, który powoduje obniżenie poziomu insuliny, dzięki czemu szybciej dochodzi do spalania tłuszczu.

Co jeść na diecie keto?

Na diecie ketogenicznej można jeść tylko określone produkty. Z tego powodu warto przygotować się do niej i dowiedzieć co można, a czego nie wolno na niej jeść. Przede wszystkim, głównym pożywieniem osób na keto są produkty o dużej zawartości tłuszczu, które powinny być jak najmniej przetworzone. Wybiera się takie produkty jak: orzechy, awokado, masło, olej, majonez, olej kokosowy, masło orzechowe.

Jako, że dieta ketonowa jest umiarkowanie białkowa, nie należy spożywać zbyt dużo tego składnika. Dobrym źródłem białka w tej diecie będzie wysokiej jakości, nieprzetworzone mięso, głównie kurczak, indyk, łosoś, tuńczyk i makrela. Na diecie keto można spożywać również jajka, warzywa o niskiej zawartości skrobi np. ogórek, warzywa krzyżowe i zielone warzywa liściaste. W przypadku owoców, muszą to być te, które zawierają mało węglowodanów np. jeżyny, maliny, melon, czy arbuz.

W diecie ketonowej ważne jest przygotowanie. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie stworzenie jadłospisu,  bądź listy zawierającej wszystkie produkty dozwolone oraz te zabronione, czyli np. cukry, ziarna i skrobię.

Dieta ketogeniczna – zalety

Główną zaletą diety keto jest szybki spadek masy ciała. Co za tym idzie, powoduje ona również spadek ciśnienia, zmniejsza poziom cukru, a także cholesterolu. Dieta ketogenna jest ponadto stosowana do walki z  insulinoodpornością, czyli zaburzeniem hemolizy glukozy, które powoduje wzrost wrażliwości mięśni, wątroby oraz tkanki tłuszczowej na insulinę.

Dieta ketogeniczna – skutki uboczne

Mimo, iż dieta keto należy do jednej z bardziej skutecznych, to wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, które pojawiają się najczęściej 2-3 miesiące po jej rozpoczęciu. Do wad tej diety należą:

  • “grypa ketonowa” czyli reakcja organizmu na wykorzystanie tłuszczów do produkcji ketonów; objawia się ona m.in.: bólami głowy i brzucha, zaparciem, biegunką, nieświeżym oddechem, drażliwością i huśtawkami  nastroju;
  • spadek energii;
  • problemy z trawieniem;
  • bóle w dolnej części brzucha;
  • częstomocz;
  • zmęczenie i problemy ze snem oraz z koncentracją;
  • nieprzyjemny zapach ciała;
  • kamica moczanowa.

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania

Dieta ketonowa należy do tych bardziej restrykcyjnych sposobów odżywiania. Liczba produktów dopuszczonych do spożycia, w trakcie tej diety, jest ograniczona. I często diametralnie trzeba zmienić swoje wszystkie nawyki  żywieniowe. Przed rozpoczęciem keto, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ nie każdy może stosować tę dietę.

Przeciwwskazania do diety ketogennej to przede wszystkim: cukrzyca, hipoglikemia, wrodzone zaburzenia metaboliczne, porfiria, kamica nerek i inne problemy z nerkami, choroby wątroby, trzustki oraz ciąża. Przed rozpoczęciem diety, należy być przygotowanym na nagły spadek energii, bóle głowy i zmęczenie, ponieważ w pierwszych tygodniach na keto, organizm musi się przyzwyczaić do nowego sposobu odżywiania.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *