Atenolol to lek znany przede wszystkim jako obniżający ciśnienie beta-bloker. To powszechnie stosowany środek leczniczy, który dostaniemy na receptę. Ma on swoje zastosowanie w leczeniu zaburzeń rytmu serca, czy zawału mięśnia sercowego. Ale czy ma jakieś skutki uboczne i przeciwwskazania? Jak działa atenolol i jak go stosować?

  1. Atenolol – co to jest?
  2. Jak działa atenolol?
  3. Jak stosować atenolol?
  4. Atenolol – skutki uboczne
  5. Atenolol – przeciwwskazania

Atenolol – co to jest?

Atenolol to związek chemiczny, który jest powszechnie stosowany jako lek w walce z nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami rytmu serca. Jest to lek beta-andrenoliczny, czyli tzw. bata-bloker. Oznacza to, że oddziałuje on na układ współczulny człowieka i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Jak działa atenolol?

Atenolol jako beta-bloker blokuje pewnego typu receptory i uniemożliwia ich pobudzenie, dzięki czemu działanie adrenaliny lub noradrenaliny, uwalnianych przez układ współczulny jest ograniczone. Powoduje to m.in. zwolnienie czynności serca, ochronę przed stresem bądź wysiłkiem fizycznym oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.

Jak stosować atenolol?

Atenolol to lek dostępny na receptę. Stosuje się go przy:

  • nadciśnieniu tętniczym;
  • zaburzeniach rytmu serca;
  • chorobie niedokrwiennej serca;
  • zawale mięśnia sercowego;
  • dławicy piersiowej.

Atenolol – skutki uboczne

Atenolol w swoim działaniu może powodować niepożądane skutki. Należą do nich:

  • zmęczenie;
  • problemy żołądkowe;
  • zaburzenie pracy jelit;
  • oziębienie kończyn;
  • bradykardia – stan, gdy serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę;
  • zaburzenia snu.

Atenolol – przeciwwskazania

Atenolol nie jest przede wszystkim wskazany dla osób, które mają alergię na którąś z substancji wspomagających lek. Do innych zaburzeń, które mogą powodować zagrożenie przy dawkowaniu leku należy: niewyrównana niewydolność serca, zespół chorego węzła zatokowego, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy, kwasica metaboliczna oraz niedociśnienie tętnicze. Atenololu nie zaleca się spożywać kobietom w ciąży, chyba, że zgodzi się na to lekarz i przedstawi odpowiednie dawkowanie swojej pacjentce. W trakcie karmienia piersią również nie należy przyjmować tego leku.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *