Migrena jest bardzo uciążliwą dolegliwością, z którą wiele osób nie wie jak sobie poradzić. Czasami ciężko jest odróżnić zwykły ból głowy od ataku migreny, ale jeśli bóle pojawiają się regularnie i towarzyszą jej inne objawy, możemy mieć do czynienia właśnie z migreną. Ale czy znamy przyczynę migreny? Czym różni się migrena z aurą i bez niej? Jakie wyróżniamy fazy migreny? Jakie leki na migrenę stosować?
- Migrena a ból głowy
- Jakie mogą być przyczyny migreny?
- Objawy migreny
- Migrena z aurą
- Migrena u dziecka
- Migrena w ciąży
- Lek na migrenę
Migrena a gól głowy
Czy migrena to tylko ból głowy? Wielu osobom mogłoby się tak zdawać, jednak niektóre objawy i sam charakter dolegliwości ujawnia różnicę między tymi dwoma zaburzeniami. Co to jest migrena? Migrena to ostry i silny, pulsujący ból głowy, który może trwać od kilku do kilkunastu godzin i często powracać. Tym, co wyróżnia migrenę od bólu głowy jest intensywność bólu i występowanie dodatkowych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Migrena może wystąpić u wszystkich, niezależnie od wieku, jednak częściej zdarza się to osobom przed 50. rokiem życia. Ponieważ pacjenci często nie wiedzą jak odróżnić migrenę od bólu głowy, bagatelizują objawy, nie zgłaszają się do lekarza i nie są w stanie samodzielnie wyleczyć dolegliwości.
Jakie mogą być przyczyny migreny?
Powstanie migreny determinować mogą czynniki genetyczne, ogólnoustrojowe, hormonalne i zewnętrzne. Nie można jasno stwierdzić jaki bodziec wywołuje migrenę, ale do najczęstszych powodów należą:
- przewlekły stres,
- zaburzenia snu,
- zmiany pogody,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- niektóre leki,
- pozostawanie na czczo,
- światło.
Objawy migreny
Każdą migrenę można zasadniczo podzielić na cztery fazy: prodromalną, aurę, ból głowy, ponapadową. Każda z tych faz różni się objawami.
Faza prodromalna, czyli zwiastująca, występuje najczęściej dzień przed właściwym atakiem migreny i może wtedy wystąpić:
- drażliwość,
- zawroty głowy,
- sztywność szyi,
- mrowienie rąk i nóg,
- zaburzenia motoryczne i językowe.
Faza druga, czyli aura jest raczej rzadkością, ale nadal skarży się na nią część społeczeństwa.
Faza właściwego ataku bólu głowy u każdego chorego może przebiegać w inny sposób. Ostry ból głowy, zlokalizowany najczęściej w obrębie skroni i czoła za gałką oczną, może się nasilać, a towarzyszyć temu mogą:
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- wrażliwość na światło,
- mroczki przed oczami,
- nerwowość i pobudzenie,
- dreszcze.
Faza ostatnia, czyli ponapadowa wiąże się najczęściej ze zmęczeniem i sennością. Może się to wiązać z wykończeniem po wcześniejszym ataku migreny lub z rozpoczęciem działania leków przeciwbólowych.
Migrena z aurą
Mimo, iż migrena z aurą nie jest tak popularna, to nadal warto wiedzieć czym się charakteryzuje. Migreny z aurą można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to migrena oczna, inaczej aura wzrokowa, której dolegliwości są ściśle związane z narządem wzroku. Podczas ataku aury migrenowej osoba chora doświadcza:
- zaburzeń widzenia,
- mroczków,
- jasnych plam,
- błysków światła,
- deformacji widzianych obiektów,
- światłowstręt,
- krótkotrwałej utraty wzroku.
Drugim rodzajem migreny z aurą jest aura nietypowa. Składają się na nią różnego rodzaju dolegliwości, których nie można jasno przydzielić do żadnej kategorii. Wśród takich objawów znajdują się:
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia równowagi, niezdarność,
- szumienie w uszach,
- zaburzenia słuchu,
- mrowienie i drętwienie kończyn.
Nie wiadomo co dokładnie przyczynia się do powstania migreny z aurą. Wiadomo jedynie, że objawy są skutkiem nadwrażliwych reakcji naczynioruchowych i może mieć związek z naszymi genami, tzn. że może być dziedziczona. Dobrą wiadomością jest to, że objawy są przejściowe i nie powodują trwałych konsekwencji.
Migrena u dziecka
Zaobserwowano, że u dzieci bóle migrenowe są często wywoływane przez stres, głód, wysiłek fizyczny, czy nawet konkretne pokarmy, przebywanie w hałasie i długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera, telewizora. Atak migreny jest dla dziecka bardzo wyczerpujący, ponieważ zakłóca rutynę i porządek dnia i często wpływa na naukę i interakcje z rówieśnikami. Rodzice dzieci, które cierpią na migrenę powinni też wystrzegać się migreny brzusznej. Jest to objaw, który charakteryzuje się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i bladością skóry, czyli dolegliwościami, które dodatkowo utrudniają małemu pacjentowi normalne funkcjonowanie.
Migrena w ciąży
Migrena w ciąży jest prawdopodobnie spowodowana zaburzeniami hormonalnymi i najczęściej występuje w I trymestrze. Dolegliwość nie jest niebezpieczna dla matki, ani dziecka, jednak jest to schorzenie, które może być ciężko wyleczyć podczas ciąży, ponieważ nie wszystkie leki są wskazane. Osobom w ciąży, które zmagają się z migreną zaleca się przede wszystkim prawidłowe odżywianie, regularne nawadnianie i zapewnienie sobie dobrego snu. Lekiem, który może pomóc na migrenę i jest bezpieczny w ciąży, jest paracetamol. Należy oczywiście przestrzegać zalecanych dawek i dla bezpieczeństwa skonsultować spożycie lekarstwa ze specjalistą.
Lek na migrenę
Czy istnieje skuteczny lek na migrenę? Tak i nie. Migrena jest nieuleczalna, jednak istnieją leki, które mają za zadanie zwalczać jej objawy i osłabiać przebieg dolegliwości. Po konsultacji, lekarz będzie mógł stwierdzić jaką formę leczenia zaleca swojemu pacjentowi. Wyróżnia się leczenie doraźne i profilaktyczne. Leczenie doraźne ma szybko zwalczać objawy migreny, dlatego skupia się na przyjmowaniu leków przeciwbólowych od razu, gdy pacjent czuje atak bólu głowy. W tym przypadku zaleca się przyjmowanie paracetamolu, Kwas acetylosalicylowego, ibuprofenu, ketoprofenu, czy naproksenu.
W leczeniu profilaktycznym pacjent codziennie przyjmuje leki, aby ograniczyć ilość napadów migrenowych. Są to takie leki na migrenę jak: kwas walproinowy, topiramat, propranolol, metoprolol, czy leki przeciwdepresyjne. Oczywiście wybór metody terapii i dobór odpowiednich leków zależy od indywidualnych czynników. Brane są pod uwagę: częstotliwość migren, nasilenie bólu, czas trwania ataków, rodzaj dolegliwości i współtowarzyszące jej objawy.