Biała śmierć czyha na nas w każdym zakątku. Łyżeczka do posłodzenia herbaty, sos
karmelowy do kawy, czy nawet kawałek ciasta na deser w odpowiednich ilościach nie
powinny nikomu zaszkodzić. Jednak, gdy cukier staje się naszą codziennością, należy
pomyśleć o lepszych i zdrowszych zamiennikach.

Na rynku od jakiegoś czasu można znaleźć stewię, erytrytol i ksylitol. Ale czym każdy substytut się charakteryzuje? Jakie są ich wady i zalety, i który jest najlepszy?

  1. Stewia – niskokaloryczna i bardzo słodka roślina
  2. Erytrytol – jako pomoc przy próchnicy i odchudzaniu
  3. Ksylitol – niskokaloryczny cukier brzozowy
  4. Wybór odpowiedniego słodzika

Stewia – niskokaloryczna i bardzo słodka roślina

Stewia to roślina wyróżniająca się słodkością i prawie zerową wartością kaloryczną. Rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Południowej, ale jest również uprawiana w Chinach, Japonii czy Izraelu. Ten zamiennik cukru jest dostępny w formie proszku, suszonych liści, tabletek i ekstraktu. Jego wybór zależy od preferencji konsumenta.

Potencjał stewii wykorzystywany jest głównie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, ale roślinę można również uznać za remedium. Mogłoby się wydawać, że stewia i cukier mają podobne właściwości, zastosowanie i wpływ
na zdrowie. Te dwie substancje wiele łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Przede wszystkim, stewia może być nawet 300 razy słodsza od cukru, przy czym jest bardzo niskokaloryczna.

Nie powoduje nadwagi, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Przy słodzeniu stewią nie trzeba martwić się o swoje zęby, ponieważ nie powoduje ona próchnicy. Stewia posiada również inne właściwości zdrowotne. Można do nich zaliczyć:

  • obniżanie poziomu cukru we krwi;
  • właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze;
  • pomoc w walce z cukrzycą;
  • dezynfekcja skóry;
  • zwalczanie trądziku.

Obfitość zalet tego zamiennika cukru może zachęcić wiele osób do jego kupna. Ale czy stewia posiada jakieś wady?

Wady używania stewii do słodzenia

Tak. Pierwszą z nich jest cena. Kilogram tego zamiennika kosztuje około pięćdziesięciu złotych – jest znacznie droższy od cukru. Z powodu właściwości obniżających ciśnienie, stewia jest nieodpowiednia i może być niebezpieczna dla osób cierpiących na niedociśnienie. Stewia pozostawia również specyficzny posmak,
który nie przypadnie do gustu każdemu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład produktu. Niektóre dostępne na rynku stewie zawierają mono- lub dwucukry, będące niezdrowe dla ludzi.

Erytrytol – jako pomoc przy próchnicy i odchudzaniu

Erytrytol to organiczny związek chemiczny będący substancją słodzącą. Jest on otrzymywany w efekcie fermentacji glukozy przez różne gatunki drożdzy. Erytrytol jest powszechnie stosowany jako słodzik, ale znajduje zastosowanie również jako wzmacniacz smaku, zagęszczacz oraz w przemyśle kosmetycznym i chemicznym.

Do głównych zalet erytrytolu można zaliczyć:

  • bardzo zbliżony do białego cukru smak;
  • niską kaloryczność;
  • indeks glikemiczny równy zeru;
  • bezpieczeństwo dla układu pokarmowego – erytrytol jako jedyny zamiennik cukru nie jest metabolizowany.  Większość słodzika jest wydalana wraz z moczem w niezmienionej formie;
  • właściwości przeciwpróchnicze.

Wady erytrolu jako substancji słodzącej

Wadą erytrytolu może być cena – jest on kilka razy droższy od białego cukru. Inny problem stanowi fakt, że erytrytol potęguje uczucie głodu, co przeszkadza w normalnych funkcjonowaniu i odchudzaniu. Jest to również ciężko dostępny zamiennik, którego nie spotka się codziennie na sklepowych półkach.

Ksylitol – niskokaloryczny cukier brzozowy

Ksylitol nazywany również cukrem brzozowym, to alkohol cukrowy występujący naturalnie w owocach i warzywach. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako słodzik do gum i cukierków, a także w przemyśle farmaceutycznym jako niskokaloryczny odpowiednik cukru białego. Ksylitol można również spotkać w składzie wielu produktów. Wykorzystywany jest on jako emulgator i stabilizator pod nazwą E 967.

Najważniejszymi zaletami ksylitolu są:

  • niskokaloryczność, niższy od cukru indeks glikemiczny,
  • właściwości anty-próchnicze,
  • cukier brzozowy, w odróżnieniu od erytrytolu, obniża poczucie głodu,
  • ma również właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne,
  • Ksylitol zwiększa przyswajalność wapnia – co pożytecznie wpływa na naszą jamę ustną i kości.

Wady ksylitolu

Ksylitol, tak jak inne zamienniki, jest droższy od cukru. Należy go poszukiwać w dziale ze zdrową żywnością, bądź zamawiać przez internet. Innym aspektem jest indeks glikemiczny. Jest on niższy od cukru białego, ale wysoki w porównaniu z innymi zamiennikami. Ksylitol może negatywnie wpływać na układ pokarmowy i doprowadzać do wzdęć lub biegunek.

Wybór odpowiedniego słodzika

Po poznaniu charakterystyki najpopularniejszych zamienników cukru powstaje pytanie – który jest najlepszy? Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego dobrym pomysłem byłoby wypróbowanie każdego odpowiednika i wybór ulubionego. Na ostateczną decyzję wpływ może mieć cena, dostępność produktu oraz jego smak. Zdaniem wielu erytrytol wodzi prym w walce o miano najlepszego zamiennika cukru. Jest on w smaku najbardziej zbliżony do “oryginału”, ma niski indeks glikemiczny i jest bardzo niskokaloryczny, a oprócz wielu zalet nie posiada znaczących wad. Niewątpliwie, każdy zamiennik będzie lepszy od spożywania cukru…

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *