Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skóra sucha charakteryzuje się szorstkością i uczuciem ściągnięcia, które można zniwelować przez zastosowanie dopasowanych kosmetyków. Mocznik jest jednym ze składników, który nie tylko nawilża naszą cerę, ale również ma inne właściwości ulepszające wygląd i stan skóry. Czym właściwie jest mocznik i jakie ma działanie? Dowiedz się, kto powinien używać kremów z mocznikiem i jak wybrać odpowiedni produkt, czytając ten artykuł. 

  1. Czym jest mocznik?
  2. Jakie działanie ma mocznik?
  3. Kto powinien używać kremów z mocznikiem?
  4. Jakie stężenie mocznika wybrać?
  5. Kremy z mocznikiem – cena

Czym jest mocznik?

Mocznik, czyli inaczej karbamid to organiczny związek chemiczny. Powstaje on w organizmie człowieka w naturalny sposób poprzez przemianę białek i jest wydalany z moczem oraz, w znikomych ilościach, z potem. Mocznika stosuje się powszechnie w kosmetyce i jest on pozyskiwany z amoniaku i dwutlenku węgla. Karbamid to biały, bezzapachowy proszek, który pozytywnie działa na suchą skórę i odpowiednio ją nawilża. 

Jakie działanie ma mocznik?

Mocznik ma przede wszystkim właściwości nawilżające. Z tego powodu będzie odpowiedni na suchą skórę. Posiada on również właściwości złuszczające, dzięki czemu usuwa martwy naskórek i może pomóc w wyleczeniu zainfekowanych ran i przyspieszyć proces gojenia. Mocznik to humektant, co oznacza, że ma zdolność pochłaniania wody. Dzięki temu woda odpowiednio nawilża skórę i wnika oraz uczestniczy w procesach w niej zachodzących. Mocznik ma również działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Oprócz tego leczy rogowacenia i kurzajki, likwiduje uczucie świądu i napięcia skóry. Krem z mocznikiem zwiększa poziom lipidów, które chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, utrzymują miękkość, jędrność i elastyczność skóry. Mocznika można również używać przy usuwaniu blizn. 

Kto powinien używać kremów z mocznikiem?

Kremy z mocznikiem są odpowiednie dla każdego. Jednak osobami, które najbardziej zyskają na zastosowaniu kosmetyków posiadających karbamid, są ci ze skórą szczególnie suchą. Mocznik sprawi, że skóra będzie niezwykle nawilżona, gładka, połyskująca i elastyczna. 

Maść z mocznikiem może zostać przepisana przez dermatologa, gdy zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry. Krem sprawdzi się na te choroby dzięki swoim różnorodnym właściwościom, a dodatkowo nawilży i zregeneruje skórę.

Osoby zmagające się z trądzikiem również powinny zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające mocznik. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym mocznik złagodzi blizny i przyspieszy gojenie się skóry. 

Mocznik pomoże również na rogowacenie okołomieszkowe. Dzięki swoim właściwościom złuszczającym pozbędzie się martwego, zrogowaciałego naskórka i zapewni ochronę skórze, aby podobne zmiany więcej nie powstawały.

Na krem z mocznikiem powinny także zwrócić uwagę osoby z rozstępami. Mocznik ma właściwości redukujące rozstępy. Zadziała szczególnie na te nowe, ale sprawdzi się również na tych, istniejących od dawna.

Jakie stężenie mocznika wybrać?

Kosmetyki zawierające mocznik rozróżnia jego stężenie. W sklepie możemy spotkać produkty o stężeniu mocznika:

  • 2 – 10 % – takie stężenie mocznika nawilży i zmiękczy naszą skórę oraz doprowadzi do jej regeneracji;
  • 10 – 30 % – kosmetyki o tym stężeniu przeznaczone są najczęściej do skóry trądzikowej, ponieważ mają właściwości antybakteryjne;
  • 30 – 40 % – takie stężenie mocznika stosowane jest w celu złuszczenia naskórka. Kremy z mocznikiem 30 przeznaczone są zarówno do stóp, jak i do rąk, przywracają one odpowiedni poziom nawilżenia i wspierają odbudowę bariery hydrolipidowej;
  • 40 – 50 % – preparaty o tym stężeniu mocznika są przepisywane na receptę, aby pomóc w zwalczaniu m.in. atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Krem z mocznikiem 50 działa zmiękczająco, usuwa martwy naskórek, wygładza skórę i dobrze radzi sobie ze wszelkimi zrogowaceniami. 

Kremy z mocznikiem – cena

Kremy do rąk z mocznikiem pozwalają dokładnie nawilżyć dłonie i walczą z suchą skórą. Natomiast kremy do stóp z mocznikiem zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu skóry, nawilżają ją i regenerują, a także pomagają pozbyć się szorstkiego naskórka. Cena maści z mocznikiem, zależy od jego stężenia i producenta. Cena kremu z mocznikiem to od około 10 do nawet 50 złotych.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *