Zawsze trzeba pamiętać, że nawodniony organizm do dobrze funkcjonujący organizm. Bez tego pojawiają się bóle głowy, apatia, senność, a nawet osłabienie czy nerwowość. Należy zadbać o nawodnienie organizmu, aby wszystkie procesy zachodziły prawidłowo i bez przeszkód. Z tego powodu warto pić wodę, ale również inne napoje. Dowiedz się, jak nawodnić organizm od środka. 

  1. Czym jest nawodnienie organizmu?
  2. Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę?
  3. Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?
  4. Jak sprawdzić nawodnienie organizmu?
  5. Czy woda jest najlepszym sposobem na nawodniony organizm?
  6. Co najlepiej nawadnia organizm?
  7. Sztuka picia wody
  8. Jakie napoje nie nawadniają organizmu?
  9. Objawy odwodnienia organizmu 

Czym jest nawodnienie organizmu?

Organizm każdego człowieka składa się w około 60-70% z wody. Nawodnienie to stan, w którym zawartość wody i elektrolitów w organizmie jest zgodna z normami i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Organizm człowieka nie może magazynować wody, dlatego tak ważne jest jej regularne dostarczanie.

Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę?

Przyjęło się, że każdego dnia powinno się pić 2-2,5 litra wody. Dla jednych jest to bardzo dużo i nie wyobrażają sobie wypijać tyle codziennie, a inni nie mają problemu z wypiciem takiej ilości wody. Jednak to, ile litrów wody powinno się pić dziennie nie jest takie oczywiste i zależy od kilku czynników:

  • wiek – osoby dorosłe wykazują większe zapotrzebowanie na wodę niż dzieci,
  • płeć – z reguły to mężczyźni potrzebują więcej wody, 
  • stan zdrowia – przy niektórych chorobach i stanach chorobowych np. gorączce, zapotrzebowanie na płyny wzrasta,
  • poziom aktywności fizycznej – osoby regularnie uprawiające sporty i inne rodzaje aktywności fizycznej będą potrzebowały na co dzień więcej wody,
  • temperatura powietrza i poziom wilgotności – upał, w porównaniu do niskiej temperatury powietrza, zwiększa zapotrzebowanie na wodę,
  • rodzaj diety – w przypadku niektórych diet, np. tych z dużą ilością soli, pragnienie i zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

Często korzysta się z kalkulatorów, które za pomocą wagi determinują ile litrów wody dziennie potrzebuje człowiek. Popularną metodą obliczania jest wzór zgodnie z którym na każdy kilogram masy ciała przypada 30 ml wody. Licząc w ten sposób, osoba o wadze 65 kg, powinna dziennie wypijać 1 950 ml wody. 

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Jedynie prawidłowo nawodniony organizm może dobrze funkcjonować. Woda to nie tylko duża część organizmu, ale także bardzo istotny składnik odżywczy, który pełni wiele funkcji. Woda służy jako środek transportu białek i węglowodanów i bierze udział w przemianie materii tych składników odżywczych. Woda pozbywa się również toksyn np. wypłukując bakterie z pęcherza, a także normalizuje ciśnienie krwi. Woda w organizmie uczestniczy w procesach regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej, czyli regulacji kationów i anionów. Dlatego, mając na uwadze te powody, należy zadbać o nawodnienie organizmu.

Jak sprawdzić nawodnienie organizmu?

Odwodnienie organizmu może być poważne w skutkach, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy Twój organizm jest w takim stanie, wykonaj te testy, aby sprawdzić jego nawodnienie. 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie nawodnienia organizmu jest przeanalizowanie koloru moczu. W przypadku odwodnienia nastąpi rzadsze oddawanie moczu, a jego kolor będzie zbliżony do ciemnożółtego. Barwa słomkowa, jasnożółta informuje o dobrym nawodnieniu organizmu.

Innym sposobem jest test skórny. Jest to bardzo prosta metoda, na sprawdzenie odwodnienia i można ją wykonać w każdych warunkach. Należy uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni, odczekać kilku sekund i zobaczyć, po jakim czasie skóra wraca na swoje miejsce. Jeśli zdarzy się to momentalnie – organizm jest prawidłowo nawodniony, jednak jeśli czas się wydłuża, może to świadczyć o odwodnieniu organizmu.

Oprócz testów, przeprowadzanych w warunkach domowych, można również wykonać bardziej profesjonalne badania np. jonogram, hematokryt. 

Czy woda jest najlepszym sposobem na nawodniony organizm?

Woda jest napojem bezkalorycznym i bez wątpliwości zdrowym. Jak już ustalono, pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, a jej niedobór może nieść za sobą poważne konsekwencje. Powszechnie wiadomo, że woda jest najlepszym napojem do nawadniania. Ale czy na pewno jest to prawdą? Wchłanianie wody odbywa się wtedy, gdy między komórkami organizmu a światłem jelita występuje różnica stężeń cukru i jonów. Jeśli stężenie cukru i jonów  jest wyższe po stronie organizmu, wtedy aby je wyrównać, czyli rozcieńczyć to stężenie, woda wprowadzana jest do organizmu. Jest to jednak możliwe wtedy, gdy w wodzie znajduje się trochę glukozy np. cukru. W innym przypadku woda trafia do jelita, skąd zostanie wydalona. Z tego powodu, aby woda była prawidłowo absorbowana przez organizm, powinna być spożywana wraz z niewielką dawką cukru i soli. 

Zgodnie z zasadą dodawania do wody cukru i soli, funkcjonują napoje izotoniczne. Są one głównie przeznaczone dla sportowców, ale prawidłowo nawadniają organizm i uzupełniają brakujące elektrolity. Izotonik można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy do pół litra wody dodać szczyptę soli, łyżkę miodu i sok z cytryny i domowy napój jest gotowy. 

Co najlepiej nawadnia organizm?

Chcesz dowiedzieć się, co najlepiej nawadnia organizm? Poniżej lista najlepszych napojów odpowiedzialnych za nawodnienie organizmu:

  • Woda, czyli najprostszy napój, który nawodni Twój organizm,
  • Aloes, bogate źródło potasu, magnezu, wapnia, witaminy C i silny przeciwutleniacz, które, jak uważali Egipcjanie, jest rośliną nieśmiertelności i idealnym nawadniającym napojem,
  • Woda z chlorofilem, czyli nowy trend, a zarazem napój poprawiający samopoczucie i zawierający kompleks witamin i minerałów,
  • Woda kokosowa, zawiera mnóstwo składników mineralnych i jest napojem, który odpowiednio nawodni Twój organizm,
  • Mleko odtłuszczone, które jest bogate w witaminę D i wapń,
  • Napój izotoniczny, wspomniany wcześniej napój, który można przygotować w domu,
  • Wyciskany sok owocowy również będzie dobrym napojem nawadniającym, warto jednak pamiętać, że nie powinien zawierać cukru i innych dodatkowych substancji. 

Sztuka picia wody

Zapominasz o piciu wody przez cały dzień, a wieczorem przypomina Ci się tylko jedna wypita szklanka? Jeśli masz trudności z piciem wody, ale zdajesz sobie sprawę jak ważna jest ona dla Twojego organizmu, skorzystaj z tych rad i codziennie dbaj o prawidłowe nawodnienie:

  • Miej butelkę z filtrem zawsze przy sobie. Pomoże to w wyrobieniu nawyku, a woda będzie dostępna w każdym miejscu i o każdej porze dnia.
  • Ustaw przypomnienia na telefonie. Jeśli często zapominasz o piciu wody, cogodzinna przypominajka będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
  • Ściągnij aplikację, która zmotywuje do picia wody i będzie śledzić ile pijesz wody każdego dnia. Podobnie jak z przypomnieniami na telefonie, aplikacje w ciekawy i interaktywny sposób zachęcają do picia wody i pozwalają na obserwowanie i śledzenie ile szklanek lub mililitrów wody zostało już wypite. 
  • Po przebudzeniu wypij szklankę wody. Woda wypita rano od razu nawodni Twój organizm i pobudzi do pracy układ pokarmowy. 
  • Wypij szklankę wody przed pójściem spać. Będzie ona pomocna, aby przed snem oczyścić swój organizm. 
  • Spróbuj nowych wariantów wody. Woda z dodatkiem świeżych owoców np. cytryny, limonki czy malin, warzyw np. orzeźwiającego ogórka, czy takich ziół jak mięta będzie pysznie smakować i gasić pragnienie.

Jakie napoje nie nawadniają organizmu?

Napoje, których powinno się unikać, to przede wszystkim te przepełnione cukrem, zawierające duże ilości słodzików i substancji słodzących, oraz oczywiście najszybciej odwadniający napój, czyli alkohol. Zarówno w gorące popołudnie, jak i w chłodny wieczór, niezależnie od pory roku i pogody, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Z tego powodu nie warto w dużych ilościach popijać następujące napoje:

  • napoje gazowane, nie tylko zawierają ogromne ilości cukru, ale również negatywnie wpływają na zęby, kości, a nawet szkodzą sercu i wątrobie, 
  • napoje energetyczne, które oprócz kofeiny, są bogate w cukier i inne substancje słodzące, a ich regularne picie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia,
  • soki, ze sklepowych półek, które nie są zrobione wyłącznie z owoców, ale zawierają dużo niepotrzebnego cukru,
  • wody smakowe, do których dodaje się barwników, substancji słodzących, smakowych i zapachowych
  • alkohol, czyli bardzo szkodliwy dla zdrowia napój, który jest pełen pustych kalorii, zwiększa apetyt i ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka.

Objawy odwodnienia organizmu 

Odwodnienie jest niebezpiecznym stanem dla organizmu człowieka. Jeśli szybko uzupełni się niedobór, nawodni organizm oraz utrzyma nawodnienie, nie powinny wystąpić szkodliwe symptomy, jednak, jeśli organizm będzie stale odwodniony, mogą pojawić się ostre zaburzenia. Do objawów, które sygnalizują odwodnienie należą:

  • wzmożone pragnienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • apatia, senność, zmęczenie,
  • rzadkie oddawania moczu lub oddawanie moczu w kolorze ciemnożółtym,
  • suchość w jamie ustnej i na języku.

Ciągły stan niedoboru wody może manifestować się takimi symptomami jak:

  • sucha skóra,
  • podwyższone tętno,
  • trudności ze złapaniem powietrza,
  • osłabienie,
  • nerwowość,
  • omdlenia.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *