Witaminy z grupy D są rozpuszczalne w tłuszczach, czyli magazynują się w tkance tłuszczowej i wątrobie oraz są lepiej przyswajane w połączeniu z tłuszczem. Witamina D3, nazywana jest również witaminą słońca, ponieważ na jej syntezę wpływa promieniowanie UVB. Jest to bardzo ważna witamina dla naszego zdrowia, a jej brak lub nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dowiedz się w gdzie można znaleźć witaminę D3 i jakie są objawy jej niedoboru bądź nadmiaru.
Witamina D3 – charakterystyka
Witamina D3 zwana również cholekalcyferolem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa ona pozytywnie na: pracę wszystkich mięśni, prawidłowy proces wchłaniania się wapnia i dba o zachowanie zdrowych zębów i kości. Dawkowanie tej witaminy ustala się indywidualnie, najlepiej po zaciągnięciu profesjonalnej opinii lekarza.
Gdzie znajdziemy witaminę D3?
Dieta
Jednym ze źródeł witaminy D3 jest pokarm. Najwięcej znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Do źródeł witaminy D3 zaliczamy:
- węgorza
- śledzia
- łososia
- tuńczyka
- sardynki
- halibuta
- makrelę
- dorsza
- masło
- żółtko jaj
- ser żółty
- grzyby shitake.
Należy pamiętać, że nawet przy dużym zmodyfikowaniu jadłospisu, nie osiągnie się dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Promieniowanie UVB
Oprócz odpowiedniej diety witaminę D3 można uzyskać poprzez promieniowanie słoneczne. Związek, jaki witamina D3 wytwarza w naszym organizmie może wchodzić w syntezę z promieniowaniem UVB. Jednak ten proces jest bardzo uzależniony od poziomu nasłonecznienia i danej pory roku. W klimatach, gdzie czas światła słonecznego nie jest zbyt długi i występują zimne i niesłoneczne miesiące, trudniej jest uzyskać witaminę D3. W Polsce okres promieniowanie UVB trwa od maja do września. W tych miesiącach witaminę słońca poprzez syntezę skórną można uzyskać do godziny 15/16.
Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D3
Niedobór witaminy D3 występuje u osób, które nie spędzają dużo czasu na słońcu, i których dieta jest uboga w produkty odzwierzęce, w szczególności ryby. Osoby, u których możliwy jest niedobór tej witaminy często doświadczają bólu kości i mięśni, skarżą się na nadciśnienie, bezsenność, brak apetytu, biegunkę i słabą odporność. Skutkiem niedoboru witaminy D3 mogą być takie problemy jak:
- skrzywienia i zwyrodnienia stawu kostnego
- osteoporoza
- zniekształcenia sylwetki
- częste złamania kości
- stany zapalne skóry
- otyłość
- choroby krążenia
- przyspieszony proces starzenia się.
Nadmiar witaminy D3 również nie wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Może być on spowodowany dietą bardzo bogatą w produkty pochodzenia zwierzęcego, zbyt długim spędzaniem czasu na słońcu i dodatkowo przyjmowaniem dużych ilości tej witaminy w formie leków i suplementów. Nadmiar witaminy słońca prowadzi do osłabienia, nudności, wymiotów, wzmożonego oddawania moczu i pocenia się. Przyczynia się również do zaburzeń pracy serca, nerek i układu nerwowego.
Nadmiar i niedobór witaminy D3 jest również szkodliwy dla płodu. Może m.in. doprowadzić do jego deformacji, zaburzeń rozwoju mózgu i późniejszych chorób kości.