Zatoki to przestrzenie wewnątrz czaszki, które pełnią ważne funkcje. Do zadań zatok należy m.in.: oczyszczanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, ochrona głowy przed urazami, czy pomoc w przyswajaniu bodźców węchowych. Zatoki są bardzo narażone na choroby. Najpopularniejszą z nich jest zapalenie zatok, które dotyka osoby w każdym wieku. Może ono wynikać z wielu czynników i objawiać się różnego rodzaju dolegliwościami. Dowiedz się, jak rozpoznać i wyleczyć najbardziej powszechną chorobę zatok.
- Jakie są przyczyny zapalenia zatok?
- Jakie są objawy zapalenia zatok?
- Rodzaje zapalenia zatok
- Zapalenie zatok – metody leczenia
Jakie są przyczyny zapalenia zatok?
Zapalenie zatok często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz odczuwamy mroźne powietrze, a w domach i innych budynkach jest sucho. Jednak ta choroba daje o sobie znaki również w cieplejszych miesiącach, kiedy dużo czasu przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie panuje mała wilgotność powietrza, a po wyjściu na dwór odczuwamy dużą różnicę temperatur. Sprawia to, że błona śluzowa nosa i zatoki są przesuszone, a wirusy i bakterie i grzyby mają lepsze środowisko do przenikania i zanieczyszczania zatok. Innymi przyczynami zapalenia zatok może być: skrzywienie przegrody nosowej i inne wady anatomiczne jak zmiany pourazowe bądź nieprawidłowości w budowie nosa.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
Zapalenie zatok jest chorobą często ciężką do odróżnienia od zwykłego kataru, czy przeziębienia. Jednak warto uważać i przeanalizować swoje dolegliwości, aby wykluczyć lub potwierdzić zapalenie zatok. Do najważniejszych objawów tej choroby zaliczamy:
- zatkany nos;
- katar;
- jednostajne i niepulsujące bóle głowy;
- częste chrząkanie i kaszel, spowodowany wydzieliną ściekająca po gardle;
- kłopoty z węchem;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- gorączka;
- osłabienie;
- zmęczenie.
Rodzaje zapalenia zatok
Zasadniczo zapalenie zatok można podzielić ze względu na dwie kategorie. Biorąc pod uwagę czas trwania choroby wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia zatok:
- ostre zapalenie zatok – trwa krócej niż 12 tygodni;
- przewlekłe zapalenie zatok – trwa powyżej 12 tygodni, co jest najczęściej spowodowane brakiem lub nieprawidłowym leczeniem.
Natomiast odnosząc się do miejsca odczuwania bólu, wyodrębnia się:
- zapalenia zatok czołowych – bóle powyżej oczu i na powierzchni całego czoła;
- zapalenie zatok sitowych – bóle między oczami;
- zapalenie zatok szczękowych – bóle poniżej oczu i na policzkach;
- zapalenie zatok klinowych – bóle z tyłu głowy.
Zapalenie zatok – metody leczenia
Jak leczyć zapalenie zatok? Proces kuracji po zapaleniu zatok zależy od jego przyczyny. Jeśli podłożem choroby są bakterie – pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk. Ważne jest również przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę i nawilżających jamę nosową. W radzeniu sobie z zatokami pomocne są również domowe sposoby. Najpopularniejszy z nich do inhalacja – czyli wdychanie gorącej wody z odrobiną olejku eterycznego bądź majeranku. Innym sposobem mogą być ciepłe okłady na głowę i picie dużej ilości płynów, w szczególności wody. Jeśli podłożem zapalenia zatok jest krzywa przegroda nosowa lub zmiana pourazowa, metodą poradzenie sobie z chorobą może być zabieg chirurgiczny.