Zatoki to przestrzenie wewnątrz czaszki, które pełnią ważne funkcje. Do zadań zatok należy m.in.: oczyszczanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, ochrona głowy przed urazami, czy pomoc w przyswajaniu bodźców węchowych. Zatoki są bardzo narażone na choroby. Najpopularniejszą z nich jest zapalenie zatok, które dotyka osoby w każdym wieku. Może ono wynikać z wielu czynników i objawiać się różnego rodzaju dolegliwościami. Dowiedz się, jak rozpoznać i wyleczyć najbardziej powszechną chorobę zatok.

 1. Jakie są przyczyny zapalenia zatok?
 2. Jakie są objawy zapalenia zatok?
 3. Rodzaje zapalenia zatok
 4. Zapalenie zatok – metody leczenia

Jakie są przyczyny zapalenia zatok?


Zapalenie zatok często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz odczuwamy mroźne powietrze, a w domach i innych budynkach jest sucho. Jednak ta choroba daje o sobie znaki również w cieplejszych miesiącach, kiedy dużo czasu przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie panuje mała wilgotność powietrza, a po wyjściu na dwór odczuwamy dużą różnicę temperatur. Sprawia to, że błona śluzowa nosa i zatoki są przesuszone, a wirusy i bakterie i grzyby mają lepsze środowisko do przenikania i zanieczyszczania zatok. Innymi przyczynami zapalenia zatok może być: skrzywienie przegrody nosowej i inne wady anatomiczne jak zmiany pourazowe bądź nieprawidłowości w budowie nosa.

Jakie są objawy zapalenia zatok?


Zapalenie zatok jest chorobą często ciężką do odróżnienia od zwykłego kataru, czy przeziębienia. Jednak warto uważać i przeanalizować swoje dolegliwości, aby wykluczyć lub potwierdzić zapalenie zatok. Do najważniejszych objawów tej choroby zaliczamy:

 • zatkany nos;
 • katar;
 • jednostajne i niepulsujące bóle głowy;
 • częste chrząkanie i kaszel, spowodowany wydzieliną ściekająca po gardle;
 • kłopoty z węchem;
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • gorączka;
 • osłabienie;
 • zmęczenie.

Rodzaje zapalenia zatok

Zasadniczo zapalenie zatok można podzielić ze względu na dwie kategorie. Biorąc pod uwagę czas trwania choroby wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia zatok:

 • ostre zapalenie zatok – trwa krócej niż 12 tygodni;
 • przewlekłe zapalenie zatok – trwa powyżej 12 tygodni, co jest najczęściej spowodowane brakiem lub nieprawidłowym leczeniem.

Natomiast odnosząc się do miejsca odczuwania bólu, wyodrębnia się:

 • zapalenia zatok czołowych – bóle powyżej oczu i na powierzchni całego czoła;
 • zapalenie zatok sitowych – bóle między oczami;
 • zapalenie zatok szczękowych – bóle poniżej oczu i na policzkach;
 • zapalenie zatok klinowych – bóle z tyłu głowy.

Zapalenie zatok – metody leczenia


Jak leczyć zapalenie zatok? Proces kuracji po zapaleniu zatok zależy od jego przyczyny. Jeśli podłożem choroby są bakterie – pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk. Ważne jest również przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę i nawilżających jamę nosową. W radzeniu sobie z zatokami pomocne są również domowe sposoby. Najpopularniejszy z nich do inhalacja – czyli wdychanie gorącej wody z odrobiną olejku eterycznego bądź majeranku. Innym sposobem mogą być ciepłe okłady na głowę i picie dużej ilości płynów, w szczególności wody. Jeśli podłożem zapalenia zatok jest krzywa przegroda nosowa lub zmiana pourazowa, metodą poradzenie sobie z chorobą może być zabieg chirurgiczny.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *