Prywatne pakiety medyczne są najczęściej oferowanym i bardzo pożądanym benefitem. Cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, ponieważ wprowadzają realną zmianę na lepsze w życiu pracowników i pracodawców – a o to właśnie w benefitach chodzi. Dowiedz się, dlaczego pakiety medyczne są tak wartościowe i co się za nimi kryje.

  1. Czym charakteryzują się pozapłacowe benefity?
  2. Rodzaje benefitów dla pracowników
  3. Czym jest grupowy pakiet medyczny?
  4. Pakiety medyczne dla pracowników – dlaczego warto?
  5. Jak wybrać pakiet medyczny dla pracowników?
  6. Jak kupić pakiet medyczny?

Czym charakteryzują się pozapłacowe benefity?

Benefity pozapłacowe są dodatkowymi świadczeniami oferowanymi pracownikom w ich miejscu pracy. Finansowanie benefitów jest kwestią indywidualną firmy, zazwyczaj finansowane są one całościowo przez pracodawcę, jednak istnieje również możliwość współfinansowania lub opłacania świadczeń w pełni przez pracowników.

Benefity, poza ich motywacyjnym charakterem, który ma podwyższyć zaangażowanie i poprawić wyniki pracownika i całego przedsiębiorstwa, pełnią więcej funkcji. Są oznaką uznania i chęcią pochwalenia pracownika. Mają być jednak, przede wszystkim rozwiązaniem na potrzeby zatrudnionych, a nie dodatkowym świadczeniem, które w żaden sposób nie odpowie na ich problemy.

Rodzaje benefitów dla pracowników

Do benefitów można zaliczyć wiele różnorodnych i na pozór niecharakteryzujących się niczym szczególnym, świadczeń. Formę benefitu ustala się na podstawie specyfiki przedsiębiorstwa, a także stanowiska, stażu pracy, kosztów, a przede wszystkim potrzeb i oczekiwań pracowników.

Warto zaznaczyć, że benefity nie muszą być dużym kosztem dla pracodawcy. Często świadczenia darmowe będą znacznie lepiej spełniać swoją funkcję, od wyszukanych i nieodpowiednich benefitów. Wśród darmowych benefitów, które cenią sobie pracownicy, wyróżnia się: elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, czy wydłużoną przerwę na lunch. Dużym zainteresowaniem cieszą się także karty sportowe, bony do kina, teatru, czy dofinansowania szkoleń.

Pakiety medyczne są tym rodzajem benefitu, który sprawdzi się w większości sytuacji, dlatego są również najpopularniejszym benefitem. Przydadzą się pracownikom, którzy potrzebują opieki medycznej, a jak wiemy, może to być każdy bez wyjątków. Są pożądanym motywatorem, ponieważ swoim zasięgiem mogą objąć nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Pakiety medyczne dają poczucie bezpieczeństwa i opieki, więc każdy pracownik będzie mieć pewność, że przedsiębiorstwo go docenia, a pracodawcom zależy na jego komforcie. Dodatkowo taki benefit jak abonament medyczny przyniesie firmie prestiż i zwiększy konkurencyjność na rynku pracy.

Czym jest grupowy pakiet medyczny?

Pakiet medyczny wyróżnia się jako bardzo ceniony produkt na rynku opieki zdrowotnej. Jest to usługa medyczna, która za określoną opłatą, pozwala skorzystać z konsultacji lekarskich, badań, zabiegów i innych świadczeń medycznych. Abonamenty medyczne oferowane są głównie przez prywatne jednostki służby zdrowia, a ich wielkim atutem jest możliwość wyboru idealnie dopasowanego wariantu spośród dużej liczby opcji. Wszystkie pakiety umożliwiają wizyty lekarskie, jednak rodzaje specjalizacji wybiera Klient. W podstawowych wersjach możliwe są konsultacje u internisty, pediatry, lekarza rodzinnego, ginekologa, chirurga i wielu innych, natomiast po zdecydowaniu się na szerszy i bardziej innowacyjny pakiet, Klient będzie objęty opieką większej liczby specjalistów. Klient może również zdecydować, jakie badania i świadczenia są mu potrzebne. Najczęściej oferowane są różnorodne zabiegi ambulatoryjne, badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, radiologicznej, ultrasonograficznej, obrazowej i wiele innych. Grupowe pakiety medyczne oferowane są najczęściej na okres 12 miesięcy – czas ten można wydłużyć i kontynuować umowę, możliwe są także zmiany pod względem zakresu pakietu np. rozszerzenie o kolejne świadczenia.

Pakiety medyczne nie muszą być świadczeniem jednoosobowym. Można je dobrowolnie rozszerzać na członków rodziny, czy nawet pracowników firmy. Z tego powodu zyskały miano wyjątkowego i innowacyjnego benefitu pozapłacowego.

Pakiety medyczne dla pracowników – dlaczego warto?

Pakiety medyczne dla pracowników są obecnie standardem na rynku pracy. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że warto, jest zapewnić swojemu zespołowi dobrą opiekę medyczną, ponieważ niesie to za sobą same korzyści. Grupowe abonamenty medyczne są finansowane nie tylko w wielkich korporacjach, ale także w mniejszych przedsiębiorstwach, aby zapewnić pracownikom należytą ochronę i dostęp do różnorodnych świadczeń. Można je oferować za pomocą benefitów, ponieważ idealnie dopasują się do każdego członka zespołu.

Pakiety medyczne można opisać dwoma słowami – dostęp i innowacja. Dają one niesamowite możliwości opieki zdrowotnej i dodatkowych świadczeń, o jakich wiele osób marzy. Abonamenty umożliwiają umawiania się na wizyty, badania, czy zabiegi od razu -czas oczekiwania to najwyżej kilka dni. Można również wybrać miejsce, czas konsultacji, aby odpowiadała pacjentowi. Nie trzeba stać w kolejkach, co potrafi być prawdziwym obciążeniem w przypadku publicznej służby zdrowia. Pacjent oszczędza swój czas, co jest zaletą nie tylko dla niego, ale również dla pracodawcy, ponieważ pracownik ma możliwość dostosowania wizyty do swoich spraw służbowych.

Dodatkowo wszystko zostało przemyślane pod względem technologicznym. Operatorzy medyczni proponują korzystanie z infolinii, systemu powiadamiania SMS, czy portalu internetowego. Za pomocą tych narzędzi można nie tylko sprawdzać dostępne terminy czy umawiać się lub anulować wizyty, ale także otrzymywać wyniki badań, czy recepty.

Ważną zaletą są niskie koszty związane z finansowaniem tego benefitu zdrowotnego. Abonamenty, z uwagi na to, że obejmują dużą grupę osób, będą znacznie tańsze, niż w formie indywidualnej. Dodatkowo wszystkie płatności będą opłacane miesięcznie, dlatego koszty rozłożą się w roku, a każda opłata wyniesie jedynie kilkadziesiąt złotych.

Jeśli operator medyczny oferuje taką opcję, możliwe jest zawarcie umowy z medycyną pracy, która w dużym stopniu usprawni funkcjonowanie firmy i będzie komfortowym rozwiązaniem dla pracodawców i pracowników. Taka współpraca pomoże w monitorowaniu zdrowia pracowników, zarządzaniu badaniami i ograniczy wszelką biurokrację.

Inną zaletą grupowych pakietów medycznych jest możliwość ich rozszerzenia w liczbie osób, a także w zakresie usług. Za dodatkową opłatą abonament może obejmować członków rodziny pracowników i dodatkowe świadczenia.

Jak wybrać pakiet medyczny dla pracowników?

W świecie prywatnych operatorów medycznych znajdziemy wiele różnorodnych opcji, które zadowolą zarówno pracowników, jak i pracodawców. W selekcji najlepszego abonamentu medycznego pomogą poniższe wskazówki.

Zapoznaj się z potrzebami i oczekiwaniami pracowników.

Wybór odpowiedniego wariantu zależy od potrzeb pracowników – należy dowiedzieć się, na jakich aspektach opieki zdrowotnej najbardziej im zależy, dobrać odpowiedni zakres i pamiętać, że idealny benefit to taki, który będzie rozwiązaniem jakiegoś problemu.

Znajdź złoty środek.

Pracownicy, tak jak inni ludzie, różnią się od siebie. W każdej firmie znajdziemy osoby w różnym wieku, innym ogólnym stanie zdrowia i mieszkające w różnych częściach miasta, czy nawet kraju. Pakiet medyczny należy wybrać w taki sposób, aby pasował do wszystkich i aby każdy mógł w jak największym stopniu skorzystać z tego benefitu.

Zdecyduj o kosztach.

Wysokość składek i sposób finansowania są bardzo ważnym elementem w procesie wybierania pakietu medycznego. Wysokość opłat powinna być zaakceptowana przez wszystkich płacących, aby nie obciążała zbytnio miesięcznych wydatków.

Jak kupić pakiet medyczny?

Proces zakup pakietu medycznego dla pracowników powinien rozpocząć się od wybrania satysfakcjonującego abonamentu. Wszystkie świadczenia i usługi, możliwe do wykorzystania przez Klienta, są wymienione w ofercie operatora medycznego. Z tego powodu, przed zakupem, warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom i zdecydować, na których konsultacjach lekarskich, badaniach czy zabiegach, najbardziej nam zależy i ile możemy za te usługi zapłacić. Po ostatecznej selekcji wystarczy jedynie wypełnić odpowiednie formularze i podpisać umowę. Zakup można dokonać zarówno przez internet, jak i stacjonarnie – po umówieniu wizyty u operatora medycznego.

We wszystkich krokach tego procesu można liczyć na pomoc brokera, który dobierze właściwy pakiet do pracowników firmy, pomoże i wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także będzie asystował w dopinaniu wszelkich formalności.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *