Droga do poznania samego siebie jest często kręta i nieoczywista. Samoświadomość to stan, który ułatwi nasze życie i pomoże przy rozwiązywaniu wielu problemów. Aby jednak go osiągnąć, należy zacząć medytować. Dla niektórych osób oznacza to zamknięcie oczu i myślenie o niczym. Jednak medytacja to bardzo indywidualna praktyka, która oznacza oczyszczenie umysłu i skoncentrowanie się na najważniejszych aspektach naszej egzystencji. Chcesz budować harmonijne życie i lepiej zrozumieć samego siebie i otaczające Cię osoby? Może właśnie medytacja okaże się ścieżką dla Ciebie. Dowiedz się więcej o wspomnianej praktyce, kontynuując czytanie tego artykułu.
- Medytacja doskonałe ćwiczenia umysłowe
- Cele medytacji
- Po co medytować? Czyli zalety medytacji
- Pozycje medytacji
- Jak zacząć medytować? Poradnik dla początkujących
- Jak medytować? Techniki pomocne przy medytacji
Medytacja prowadzona
Medytacja Vipassana
Medytacja Zen
Medytacja Metta
Medytacja z mantrą
Medytacja – doskonałe ćwiczenia umysłowe
Medytacja to pewnego rodzaju ćwiczenie umysłu, prowadzące do oczyszczenia go, wyciszenia się i odszukania nowej siły. Dąży ona do oderwania myśli od życia codziennego i otaczającego nas świata i do skupienia się i skoncentrowania na oddechu i relaksie. Medytacja to dobry sposób na poznanie samego siebie i zrozumienie ludzi wokół nas. Może się ona jawić jako banalna – myślenie o “niczym” nie może być trudne. Jednak osiągnięcie harmonii i pełnego wyciszenia wymaga lat praktyk umysłu, a daje niesamowite korzyści.
Cele medytacji
Każdy praktykujący stosuje medytację w innym celu. Jedni pragną poprawić swoje zdrowie fizyczne, inni chcą popracować nad zdrowiem psychicznym. Istotnym stanem, do którego dąży wielu medytujących jest oświecenie, czyli stan świadomości, światłości rozumu i spokoju. Kolejną intencją medytacji może być osiągnięcie całkowitej kontroli nad swoim ciałem i umysłem. Niezależnie od tego, w jakim celu planujesz spróbować medytacji, jest to naprawdę wspaniały pomysł na oczyszczenie swojej głowy z codziennych zmartwień i powracających złych myśli. Medytacja pozwoli Ci się zrelaksować i zmieni Twoje życie na lepsze.
Po co medytować? Czyli zalety medytacji
Medytacja posiada wiele przetestowanych i udokumentowanych zalet. Jest to nie tylko poprawa naszego stanu fizycznego, ale także równowagi psychicznej. Oprócz ogólnych korzyści, jakie daje ta praktyka można również wymienić te bardziej konkretne mające wpływ na psychikę człowieka:
- poprawa samopoczucia;
- uspokojenie i odprężenie umysłu;
- pomoc w bezsenności;
- redukcja uczucia lęku i niepokoju;
- wzrost pewności siebie i poczucia samoświadomości;
- poprawa pamięci;
- wzrost kreatywności i koncentracji;
- wzrost empatii i życzliwości.
Oraz te poprawiające zdrowie fizyczne:
- leczenie nadciśnienia;
- obniżenie tętna;
- łagodzenie migren i chronicznego bólu;
- leczenie arytmii serca i zminimalizowanie ryzyka zachorowania na inne choroby serca;
- przyspieszenie metabolizmu;
- redukcja kortyzolu, czyli hormonu wywołującego stres;
- wzrost poziomu serotoniny – hormonu szczęścia.
Efekty medytacji nie będą widoczne po jednorazowej praktyce. Jednak przy regularnym ćwiczeniu umysłu pierwsze korzyści pojawią się już po kilku tygodniach, a zmiany zostaną z nami na stałe.
Pozycje medytacji
Medytacja wiąże się nie tylko z pracą nad własnym umysłem, ale także ze swego rodzaju relaksem. Aby móc efektywnie medytować, należy mieć do tego odpowiednie warunki. Tak, aby ta praktyka była przyjemnością, a nie uciążliwością.
Zaczynając od pozycji, w jakiej najlepiej medytować, ważne aby biodra znajdowały się wyżej niż nogi. Dobrym pomysłem jest zakup zafu, czyli poduszki medytacyjnej. Jeśli jednak uważasz to za zbędne, możesz ją zastąpić zwykłą poduszką, bądź odpowiednio złożonym kocem. Inną ważną wskazówką jest zrelaksowanie całego ciała, przy wyprostowaniu kręgosłupa. Z początku, taka pozycja może się wydawać niewygodna, jednak ważne jest aby nie napinać mięśni i się nie garbić. Wyprostowane plecy tworzą uważną i świadomą postawę, kluczową przy medytacji.
Przechodząc do konkretnego ułożenia ciała, kilka najpopularniejszych pozycji to:
- siad skrzyżny, czyli najbardziej znane ułożenie do medytacji – nogi zostają skrzyżowane, a dłonie spoczywają jedna na drugiej, częścią wewnętrzną do góry;
- lotos – utrudniona wersja siadu skrzyżnego, gdzie stopy, zamiast na podłodze, spoczywają na udach, a ręce są umieszczone na kolanach;
- siad japoński – zwany inaczej seiza, to siad klęczny, w którym pośladki opierają się na piętach;
- siad na krześle to pozycja dostosowana dla wszystkich, należy jednak pilnować kątów prostych w kolanach i między udami, a tułowiem, oraz o wyprostowanych plecach; bez dostosowania się do tych wytycznych pozycja będzie nieefektywna;
Pamiętaj, aby przetestować wszystkie metody i wybrać tę, która jest najbardziej komfortowa i pomaga przy medytacji.
Jak zacząć medytować? Poradnik dla początkujących
Medytować może każdy, ważne są tylko dobre chęci.
Miejsce
Przed rozpoczęciem medytacji warto zagospodarować sobie trochę miejsca, aby znaleźć wygodną pozycję w nierospraszającym nas pomieszczeniu. Możesz wcześniej przetestować wszystkie pozy oraz uprzątnąć swoją przestrzeń. Postaraj się stworzyć miejsce, w którym łatwo będzie Ci się zrelaksować.
Czas
Oprócz odpowiedniego miejsca, potrzebny jest również czas. Od Ciebie zależy ile chcesz poświęcić na medytację – możesz zacząć nawet od jednej minuty. Zastanów się, przez jaki czas możesz być skupiony i skoncentrowany na medytowaniu. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniej pory dnia. Nie musisz medytować zawsze o poranku, chociaż praktykowanie od razu po obudzeniu jest dobrym pomysłem. Słuchaj swojego ciała. Gdy poczujesz przytłoczenie i chęć wyciszenia możesz rozpocząć medytację.
Skupienie
Wycisz telefon, wyłącz telewizor, znajdź najcichsze miejsce. Spróbuj stworzyć spokojne środowisko, aby nic Cię nie rozpraszało i pozwalało Ci zebrać wszystkie myśli i się zrelaksować. Skup uwagę na tym, co czujesz. Nie tłum swoich emocji, pozwól je zrozumieć, ale nie oceniać. Nie zaprzątaj sobie głowy każdą drobnostką. Zwróć uwagę na swój oddech.
Oddech
Oddychaj głęboko. Możesz skupić się na oddychaniu i pracy klatki piersiowej podczas wdychania i wydychania powietrza.
Zamknięte oczy
Postaraj się zamknąć oczy, jeśli jest to dla Ciebie komfortowe. W ten sposób nie będzie Cię nic rozpraszać.
Zakończenie medytacji
Podziękuj sobie za poświęcony czas i poczuj przypływ pozytywnej energii.
Jak medytować? Techniki pomocne przy medytacji
Przygodę z medytacją najłatwiej zacząć od skupienia się na oddechu. Jeśli jednak jest to już przetestowana metoda, można wypróbować bardziej różnorodne techniki medytacyjne.
Medytacja prowadzona
Technika polecana początkującym. Przez całą sesję medytacyjną prowadzi Cię ktoś, mówiąc co masz w danym momencie zrobić. Taki głos kontroluje, kiedy masz zamknąć oczy, czy w jaki sposób oddychać. Medytację prowadzoną można znaleźć w internecie: na stronach związanych z medytacją, w aplikacjach na telefon, czy kanałach na YouTube’ie. Jest to jedna z najlepszych metod na początek.
Medytacja Vipassana
To buddyjska technika medytacyjna. Jej celem jest stworzenie związku między ciałem a umysłem i uzdrowienie praktykującego ze wszystkich zmartwień i cierpień. Medytacja polega na skanowaniu ciała, czyli skupieniu uwagi na każdej części ciała, Istotna jest świadomość swojego ciała, zachowanie uważności i prawdziwe poczucie swego ciała.
Medytacja Zen
Jest to praktyka w pozycji siedzącej, która największą uwagę kładzie na zachowaniu poprawnej pozycji. Należy pamiętać o wyprostowanym kręgosłupie i regularnym oddechu oraz skupieniu się na chwili obecnej.
Medytacja Metta
Praktyka pozwalająca ćwiczyć dobroć. Odbywa się najczęściej w pozycji siedzącej. Jej ideą jest wytwarzanie w umyśle uczucia dobroci, życzliwości i pomyślności wobec siebie oraz swoich bliskich. To dobra technika dla osób krytycznych, która pozwoli przynieść więcej szczęścia do Twojego życia.
Medytacja z mantrą
Dobra praktyka dla osób, którym ciężko jest się skoncentrować. Medytacja z mantrą polega na powtarzaniu określonej myśli podczas całej sesji medytacyjnej. Pomaga to w opanowaniu umysłu, zrelaksowaniu i oczyszczeniu go z niepotrzebnych informacji.