Dieta pudełkowa jest od kilku lat trendem w metodach odżywiania i z każdym rokiem korzysta z niej coraz więcej osób. Taka dieta z dostawą do domu jest dla wielu bardzo wygodnym pomysłem, które oszczędza czas, a dodatkowo oferuje zdrowe i ciekawe posiłki. Dowiedz się czym charakteryzuje się catering dietetyczny, jakie są jego wady i zalety i sprawdź czy jest to idealne rozwiązanie również dla ciebie. 

  1. Na czym polega dieta pudełkowa?
  2. Organizacja diety pudełkowej
  3. Wady i zalety diety pudełkowej

Na czym polega dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa określana również jako catering dietetyczny jest formą odżywiania, która ma na celu wprowadzenie zdrowych i zbilansowanych nawyków żywieniowych. Wszystkie potrawy przygotowywane są pod okiem dietetyków i przez profesjonalnych kucharzy, którzy wiedzą jak opracować odpowiedni jadłospis. Posiłki, pakowane w pudełka są każdego dnia dowożone pod drzwi klienta, który może cieszyć się daniami na cały dzień.

Organizacja diety pudełkowej

Pierwszym krokiem, który wykonuje się przed zakupem diety pudełkowej jest rozeznanie się w ofertach firm. Obecnie bardzo wiele przedsiębiorstw oferuje dietę pudełkową, dlatego do wyboru jest dużo różnych wariantów. Po zdecydowaniu się na konkretną firmę, kolejnym krokiem jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego i określenie swojego celu. Diety pudełkowe są najczęściej wykorzystywane przy odchudzaniu, ale mogą one również wspomagać zdrowe przybieranie na wadze, czy być specjalną dietą przy chorobach np. cukrzycy, Hashimoto, czy dla osób na diecie wegańskiej lub tych nietolerujących glutenu, czy laktozy. Po wyborze rodzaju diety i kaloryczności, należy ustalić miejsce dostawy. Catering dietetyczny jest najczęściej zamawiany do domu, a dostawca przywodzi jedzenie najczęściej we wczesnych godzinach porannych. Każdy posiłek zapakowany jest w oddzielne pudełko z informacją co znajduje się w środku i jaki jest to rodzaj dania.

Wady i zalety diety pudełkowej

Dieta pudełkowa, jak każdy inny sposób odżywiania ma swoje wady i zalety. Dla niektórych jest to bardzo racjonalne rozwiązanie, które pomoże w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych, a dla innych catering dietetyczny to tylko strata pieniędzy. Oba podejścia do tej diety znajdą swoich zwolenników, jak i przeciwników, dlatego warto zrobić własny research, lub zapoznać się z przygotowaną listą zalet i wad.

Najczęściej wymienianą zaletą diety pudełkowej jest oszczędność czasu. Nie trzeba wymyślać codziennego jadłospisu, a posiłki nie są przez nas samodzielnie przygotowywane. Dodatkowo, nie traci się czasu na zakupy produktów, które dla wielu osób są dużym obciążeniem. Catering dietetyczny to również zdrowe i zbilansowane posiłki, które umożliwiają regularne jedzenie. Wiele osób chcących się odchudzać, nie wie jak stworzyć właściwe menu, które będzie bogate w witaminy, minerały i będzie posiadało odpowiednią kaloryczność. Dieta pudełkowa jest opracowana przez specjalistów – dietetyków, którzy wiedzą, jakich posiłków potrzebuje organizm człowieka i potrafią w odpowiedni sposób komponować dzienny jadłospis. Dodatkowo dieta pudełkowa wspiera regularne jedzenie. Każde danie opatrzone jest informacją o rodzaju posiłku – najczęściej śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Dzięki temu klient wie co i kiedy powinien zjeść, a także ma wyliczone porcje, które niwelują podjadanie lub niedojadanie posiłków.  Następną zaletą jest stosowanie się do diety. Wiele osób ma trudności z zaadaptowaniem nowych nawyków żywieniowych i potrzebuje wskazówek jak odnaleźć się w nieznanej sytuacji. Dla takich osób, catering dietetyczny jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ łatwo jest się trzymać wszystkich reguł diety. Dieta pudełkowa, to także okazja do wypróbowania nowych smaków i możliwość jedzenia smacznych posiłków przygotowywanych przez profesjonalnych kucharzy. Jeśli chcesz znaleźć nowe ulubione potrawy, lub nie czerpiesz radości z gotowania, dieta pudełkowa może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

Przechodząc na drugą stronę medalu, dieta pudełkowa wiąże się z kilkoma wadami. Pierwszą i zazwyczaj najważniejszą z nich jest cena. Catering dietetyczny różni się nie tylko rodzajami, ale też cenami. Oczywiście można znaleźć zarówno tańsze opcje, jak i te z wyższej półki, a wybór zależy od możliwości klienta. Trzeba jednak mieć na uwadzę fakt, że dieta pudełkowa nie należy do najtańszych, a sprawdzone firmy oferują swoje usługi w droższych cenach. Dla niektórych osób taki wydatek będzie zbyt duży, a dla innych będzie to oszczędność. Z tego powodu, warto się zastanowić, czy taka dieta się nam naprawdę opłaca. Należy podliczyć koszty zakupów, paliwa i przygotowania jedzenia i porównać je z kosztami cateringu. Kolejną wadą takie sposobu odżywiania jest powtarzalność. Osoby, które przez dłuższy czas stosują dietę pudełkową mogą narzekać na pojawianie się posiłków, które po pewnym okresie może być męczące. Dieta pudełkowa będzie również wyzwaniem dla osób wybrednych. Zazwyczaj dostępny jadłospis nie posiada możliwości modyfikacji, więc nie można zamienić lub wyeliminować niektórych produktów. Trzecią wadą, na którą warto zwrócić uwagę jest nieprzestrzeganie filozofii zero waste. Popularne i bardzo ważne dla środowiska ograniczanie plastiku i jednorazowych opakowań, nie może iść w parze z dietą pudełkową, która dla jednej osoby, codziennie wytwarza około pięć pudełek. Wiąże się to z dużym zaśmiecaniem środowiska i zbędną produkcją plastiku.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *