Wzrok jest jednym ze zmysłów, bez którego wielu nie wyobraża sobie codzienności. Pomaga nam analizować rzeczywistość, zbierać informacje i poznawać świat. Jak każdy ze zmysłów, wzrok także może się pogarszać, a naszym zadaniem jest o niego dbać. Aby poprawić wzrok, warto skorzystać z ćwiczeń, które przydadzą się, gdy nasze oczy będą zmęczone. Poznaj najlepsze ćwiczenia na poprawienie wzroku.
Jak dbać o wzrok?
Higiena oczu jest bardzo istotna dla całego procesu widzenia i naszego życia. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego musimy nauczyć się o niego dbać. Dowiedz się, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoim codziennym życiu, aby lepiej zwracać uwagę na zdrowie swoich oczu.
Wizyty i badania u okulisty
Oczywiście pierwszym krokiem powinny być regularne wizyty u okulisty i przeprowadzanie badań. Naszym oczom potrzebna jest profesjonalna opieka, a badania wzroku są na to najlepszym sposobem. Oprócz badań należy także stosować się do zaleceń lekarza i nosić okulary, jeśli jest to zalecane. Korekcja w postaci okularów wspiera oczy i poprawia wzrok.
Nawilżenie oczu
Dla naszych oczu ważne jest również odpowiednie nawilżenie. Przesuszone, piekące i łzawiące oczy tylko pogarszają nasze widzenie i są nieprzyjemnymi objawami. Z tego powodu warto zadbać o higienę oczu np. przez zapewnienie im optymalnego poziom nawilżenia. W tym celu można nawilżać oczy za pomocą kropel i zadbać o odpowiednie warunki w przestrzeniach, w których przebywamy.
Zadbaj o zdrowy styl życia
Inną kwestią wartą uwagi jest nasz ogólny styl życia. Długie godziny spędzone przed komputerem znacznie niszczą wzrok. Oczywiście wielu z nas pracuje przed monitorem, dlatego unikanie komputera jest niemożliwe. Można jednak zadbać o odpowiednie ustawienie monitora, poprawną postawę i wykonywanie ćwiczeń, gdy poczujemy, że nasze oczy potrzebują chwili odpoczynku.
Zbilansowana dieta na wzmocnienie oczu
Poza tym, dla naszego wzroku ważna jest również odpowiednia dieta, która wesprze proces widzenia i wzmocni oczy. Warto zadbać o nasze zdrowie od środka, ma to również zastosowanie przy naszych oczach. Aby poprawić swój wzrok, warto sięgać po takie związki i witaminy jak: witamina A, B, C, D, E, luteina, cynk, czy zeaksantyna. Witamina A, którą znajdziemy m.in. w marchwi, jajach, dyni, jarmużu, podrobach i niektórych gatunkach ryb, wpływa na pracę siatkówki i ma działanie antyoksydacyjne. Witaminy z grupy B wzmacniają wzrok, działają łagodząco i usprawniają funkcjonowanie komórek nerwowych. Aby mieć tej witaminy pod dostatkiem, należy sięgać po takie produkty jak rośliny strączkowe, mięso, produkty zbożowe i przetwory mleczne. Witamina C oprócz wzmacniania ścian naczyń krwionośnych oczu wpływa na proces produkcji płynu łzowego i zapobiega rozwinięciu się zaćmy, a znajdziemy ją w czarnej porzeczce, miechunce, aceroli, chlorelli, grejpfrucie, czy brukselce. Obecna w wielu rybach i nabiale witamina D uczestniczy w regulowaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a witamina E, która jest ważnym dla oka przeciwutleniaczem, może być znaleziona w wielu orzechach i nasionach. Luteina traktowana jest jako naturalny filtr dla oka, który chroni przed promieniowaniem, a ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Cynk bierze udział w tworzeniu pigmentów wzrokowych w siatkówce oka, a zeaksantyna chroni oczy przed uszkodzeniami. Oba te składniki można znaleźć w formie tabletek, ale będą również obecne w brokułach, brukselce, dyni, mięsie i przetworach mlecznych.
Dlaczego ćwiczenia na wzrok są ważne?
Ćwiczenia na wzrok są dobre, gdy nasze oczy potrzebują krótkiego odpoczynku, ale sprawdzą się również, aby ogólnie poprawić nasze widzenie. Taka joga dla oczu pozwoli im się zregenerować, a my zadbamy o wzrok.
Ćwiczenia na wzrok warto wykonywać, gdy odczuwamy takie objawy jak łzawienie, pieczenie, czy suchość oczu. Często może być to spowodowane długą pracą przed komputerem, wielogodzinną jazdą samochodem, zanieczyszczeniem środowiska, klimatyzacją, złą higieną oczu, czy niedoborami w diecie. Z niektórymi z tych przyczyn można poradzić sobie, wykonując odpowiednie ćwiczenia percepcji wzrokowej.
Ćwiczenia na wzrok, które musisz wypróbować
Ćwiczenia na wzrok to szybkie i łatwe sposoby, które pozwolą naszym oczom odpocząć. Relaks narządu wzroku jest bardzo ważny, ponieważ wzrok to król zmysłów i to właśnie za jego pomocą odbieramy ponad 80% informacji o naszym otoczeniu. Sprawdź najlepsze ćwiczenia na wzrok i korzystaj z nich każdego dnia.
- Palming
Palming jest prostym ćwiczeniem, które możesz wykonać wszędzie. To jedna z metod Batesa, której celem jest odprężenie oczu. Ćwiczenie trwa około 5-10 minut, a po jego wykonaniu powinniśmy poczuć ogólny spokój i wyciszenie fizyczne, a także relaks oczu.
Jak wykonać palming? Wystarczy wygodnie usiąść przy biurku lub stole, a łokcie położyć na blacie. Następnie, rozgrzać dłonie, najlepiej pocierając je o siebie i ułożyć dłonie na oczach wewnętrzną stroną do środka, tak, aby palce znajdowały się na czole i tam krzyżowały. Jeśli w ten sposób zakryje się oczy, nie będzie do nich dochodziło światło – właśnie o to chodzi. Gdy pozycja jest odpowiednia, można rozpocząć ćwiczenie. Należy głęboko oddychać, przywołać wspomnienie i odtwarzać je z jak największą ilością szczegółów – kształtów, kolorów i wszelkich detali. Dzięki zasłonięciu oczu ukazywać powinna się czerń – im głębsza, tym lepiej. Po upływie 5 do 10 minut należy powoli otworzyć oczy, odsłonić je i mrugać, kontynuując głębokie oddychanie. Ćwiczenie najlepiej wykonywać w ciszy i można je powtarzać, gdy nasze oczy lub umysł potrzebuje chwili odpoczynku.
- Ołówek
Metoda na ołówek to kolejne proste ćwiczenie, które zajmie 5 minut i wymaga użycia wyobraźni. Należy usiąść wygodnie i wyobrazić sobie, że z naszego nosa wyrasta ołówek. Tym wyimaginowanym ołówkiem należy obrysować kształty przedmiotów wokół nas, poruszając głową. Warto zwrócić uwagę na detale i na początku obrysowywać większe przedmioty, a potem przejść do tych mniejszych. Następnie zamykamy oczy i dokładnie wyobrażamy sobie obrysowane przedmioty. Takie ćwiczenie ma poprawić naszą spostrzegawczość i pozytywnie wpłynąć na pracę gałek ocznych.
- Promienie słoneczne
Kolejne ćwiczenie nie wymaga prawie żadnej pracy, może potrwać kilkanaście sekund i jest bardzo relaksujące. Wystarczy zamknąć oczy i skierować twarz ku słońcu. Promienie słoneczne przenikające przez zamknięte oczy i skórę do gałek ocznych będą dobrze stymulować siatkówkę oka, ponieważ pojawią się wrażenia kolorystyczne pobudzające oczy. Ćwiczenie jest bardzo przyjemne, a zamknięcie oczu nawet na kilka sekund pozwoli im się odprężyć.
- Gałki oczne w prawo i lewo
Następne ćwiczenie to również bardzo szybki i prosty sposób na poprawę wzroku i wzmocnienie mięśni gałki ocznej. Wystarczy zamknąć oczy i powoli przesuwać oko w prawo i następnie w lewo. Takie ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy i wykonywać seriami. Dla najlepszych efektów należy to robić bardzo powoli i dokładnie. Takie ćwiczenie zajmuje zaledwie kilka minut i można je wykonać w każdej chwili, np. podczas krótkiej przerwie w pracy.
- Energiczny relaks
Relaks zazwyczaj kojarzy się ze spokojem, odpoczynkiem, ciszą i ładem, ale takie odprężenie może się również odbywać w bardziej dynamiczny sposób. Szczególnie relaks oczu może być energiczny. Ćwiczenie na energiczny relaks oczu trwa minutę, więc jest idealne w każdej sytuacji, gdy nasze oczy potrzebują chwili spokoju. Aby wykonać to ćwiczenie, należy kilka razy w szybkim tempie zmrużyć powieki, później zakryć oczy, najlepiej dłońmi i znowu około 10 razy mrużyć powieki. Takie ćwiczenie warto powtarzać przez minutę, a nasze oczy nam podziękują.