Napoje zero podbijają rynek i serca miłośników słodkich napojów chwytliwym hasłem – zero cukru i zero kalorii. Może się wydawać, że mniej cukru, znaczy zdrowiej, ale czy na pewno? Oprócz braku cukru, reklamowane napoje nie posiadają również kalorii. Więc co właściwie znajduje się w ich składzie i czy warto je pić?

  1. Czym są napoje zero?
  2. Co zamiast cukru?
  3. Skład napojów zero
  4. Napoje zero na diecie
  5. Napoje zero – pić czy nie pić?

Czym są napoje zero?

Napoje zero są pozbawione cukru i często nie mają także kalorii. Są to zarówno odmiany popularnych napojów gazowanych np. Coca-Cola, Pepsi, Sprite, a także, napoje energetyczne, białkowe dla sportowców, smakowe wody i wiele innych. Rynek takich produktów stale rośnie, ponieważ cieszą się one dużą popularnością i są przez wszystkich chętnie kupowane. 

W Polsce, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, napoje zero cukru to te, w których w 100 g znajduje się mniej niż 13 kcal. Jedynie takie napoje mogą być sprzedawane pod nazwą “zero”. Natomiast popularne również napoje light, to takie, które mają o minimum 30% mniejszą kaloryczność od standardowego produktu (pełnokalorycznego). 

Co zamiast cukru?

Napoje zero nie mają cukru, ale nadal są słodkie – jak to się dzieje? W ich składzie znajdziemy wiele substancji słodzących, które nadają im specyficznego słodkiego smaku. Słodziki, które znajdziemy na etykietach tych napojów to m.in.:

  • aspartam, inaczej E951, jest uważany za bezpieczny słodzik, ale jego spożycie w nadmiernych ilościach może powodować bóle i zawroty głowy, nudności i wysypkę, 
  • sacharyna, czyli E954, może być nawet 700 razy słodsza od sacharozy, w sacharynie podejrzewa się działanie rakotwórcze, dlatego warto ograniczyć jej spożywanie,
  • taumatyna, inaczej E957, jest obecna w owocach katemfe pochodzących z Zachodniej Afryki. Uważa się, że taumatyna jest bezpieczna w spożyciu i nie określono jej dziennego limitu, 
  • acesulfamem K, czyli E950, to zamiennik cukru wytwarzany przez syntezę chemiczną. Pomimo tego, że jest w blisko 100% wydalany z organizmu, to jego nadmierne spożycie może doprowadzić do przybierania na masie.

Bezpieczeństwo spożycia niektórych słodzików może być wątpliwe, ale jak wiemy wszystko w nadmiarze może szkodzić. Substancje słodzące wykorzystywane w napojach zero cukru często zwiększają łaknienie i ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego 

Skład napojów zero

Napoje zero kalorii w swoim składzie oprócz słodzików mają również inne substancje. Przyjrzyjmy się bliżej etykietom. Znajdziemy tam liczne aromaty, konserwanty i zagęszczacze, które mają nadać napojom odpowiedniego smaku, koloru, zapachu i wyglądu. Za odpowiednią barwę napojów odpowiadać będą oczywiście barwniki. Najczęściej używa się barwiących na żółto, czerwono i pomarańczowo karotenoidów, fioletowych antocyjanów i brązowych barwników karmelowych. Za trwałość napoju odpowiadają konserwanty i powszechnie wykorzystywany benzoesan potasu. Kwasy zwiększają cierpkość napoju, ale mają negatywny wpływ na szkliwo i zęby. Dodatki smakowe, czy to sztuczne i naturalne mają poprawić wartość smakową i nadać unikatowy charakter. Napoje zero kcal często w swoim składzie posiadają także witaminy i minerały. Takie dodatki mają jedynie pomóc w celach marketingowych i zwiększyć sprzedaż produktu, prezentując go jako zdrowy i lepszy. 

Napoje zero na diecie

Skoro napoje zero nie mają cukru i kalorii to chyba można je bez problemu pić podczas diety. Ale czy na pewno i czy napoje zero tuczą? Ta sprawa nie jest taka prosta. Oczywiście wybierając napoje zero, nie musimy dodawać ich do swojego dziennego bilansu kalorycznego, więc mogą być one lepszą opcją niż ich oryginalne odpowiedniki. Ale problemem mogą okazać się substancje słodzące. Będąc na redukcji lub diecie, naszym celem jest zrzucenie kilogramów i tkanki tłuszczowej. Aby to osiągnąć, należy skupić się na dwóch rzeczach: jedzeniu i ćwiczeniach. Dieta musi opierać się o deficyt kaloryczny i zdrowy plan żywienia. Jak więc w taki napięty harmonogram wpisują się cukry i substancje słodzące. Oczywiście powinno być ich jak najmniej, ale jak wiemy, często ciężko jest ograniczyć cukier. A w tym, napoje zero cukru nam nie pomogą. Słodziki obecne w ich składzie będą zwiększać łaknienie i chęć na słodycze, z którymi ciężko walczyć. W ten sposób powstaje pewien paradoks – wybieramy napoje zero, aby ograniczyć cukier i kalorie, a właśnie te napoje zwiększają na nie ochotę. 

Napoje zero – pić czy nie pić?

Czy warto pić napoje zero? Każdy z nas może podjąć taką decyzję za siebie. W nadmiarze, napoje zero cukru nie będą korzystne dla organizmu. Nie są też dobrą alternatywą dla osób chcących schudnąć oraz dla diabetyków. Niektóre sztuczne słodziki nie są jeszcze na tyle przebadane, aby jasno wskazać czy nam szkodzą, czy są całkowicie bezpieczne. Od czasu do czasu można jednak optować po napój zero, ale nie może to wejść nam w nawyk. 

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *