Wysoka temperatura i duże nasłonecznienie to wszystko czego pragniemy w wakacje. Gdy pogoda dopisuje wychodzimy na zewnątrz, uprawiamy sporty, spacerujemy i opalamy się. Często jednak nie chronimy się odpowiednio przed słońcem i nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo niebezpieczne może to być. Oparzenia słoneczne mogą zdarzyć się nam na każdym kroku, a jedynie odpowiednia ochrona zabezpieczy nas przed ich negatywnymi skutkami. Ale co zrobić, gdy oparzenie już wystąpiło? Jak złagodzić oparzenia? Jakie domowe sposoby i maści wykorzystać? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi. 

 1. Czym są oparzenia słoneczne?
 2. Oparzenie słoneczne objawy
 3. Jakie są stopnie oparzeń?
 4. Pierwsza pomoc na oparzenie słoneczne
 5. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
 6. Jak chronić się przed oparzeniami słonecznymi?

Czym są oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne są konsekwencją szkodliwego i długotrwałego działania promieni społecznych – głównie promieniowanie UVB, które pobudza melanocyty do produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za opaleniznę. Oparzenia słoneczne występują wtedy, gdy promieniowanie jest zbyt duże, a melanina, posiadająca właściwości ochronne naszej skóry, traci te zdolności. W wyniku tego, powstają często bardzo bolesne zmiany skórne. 

Oparzenie słoneczne objawy

Pierwsze symptomy oparzenia słonecznego występują po kilku godzinach od momentu nadmiernej ekspozycji skóry na szkodliwe promieniowanie. Zazwyczaj jest to około 4-6 godzin. Do objawów oparzeń słonecznych zaliczamy:

 • zaczerwienioną, podrażnioną i wysuszoną skórę,
 • uczucie, oddawanie ciepła skóry, gdy ją dotykamy,
 • wrażliwość skóry na dotyk,
 • złuszczanie się naskórka,
 • gorączka,
 • nudności i wymioty
 • bóle i zawroty głowy.

Występujące symptomy mogą znacznie różnić się w zależności od stopnia oparzenia społecznego. 

Jakie są stopnie oparzeń?

Klasyfikacja oparzeń odbywa się na podstawie ich stopnia ciężkości. Wyróżnia się następujące stopnie oparzeń:

 • oparzenie słoneczne 1 stopnia – dotyczy naskórka i objawia się głównie jako zaczerwienienie i obrzęk oraz uczucie pieczenia skóry. Może również dojść do złuszczania się skóry i jej schodzenia dużymi płatami. Rumień ustępuje po kilku dniach i skóra wraca powoli do pierwotnego stanu, nie pozostawiając za sobą blizn. Czasami w wyniku oparzenia mogą pojawić się bóle głowy, nudności i inne objawy zatrucia słonecznego.
 • oparzenie słoneczne 2 stopnia – obejmuje naskórek i górne części wewnętrznej skóry. W jego wyniku na obszarze oparzonej skóry pojawiają się bolesne pęcherze wypełnione płynem tkankowym. Bąble mogą utrzymywać się nawet przez około 20 dni. Przy oparzeniach tego stopnia możemy mieć również styczność z martwicą naskórka, czyli miejscowym obumarciem tkanek. Oparzenia goją się długo, często wymagane jest użycie odpowiednich preparatów, zazwyczaj rany nie pozostawiają blizn, jednak jeśli oparzenia były głębsze, blizny mogą się pojawić. 
 • oparzenie 3 stopnia – obejmuje naskórek, skórę wewnętrzną, tkankę podskórną oraz nerwy. W miejscu oparzenie, powstaje uczucie martwej skóry, która nie wykazuje reakcji na dotyk, ponieważ doszło do upośledzenia receptorów czuciowych. Oprócz tego pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze i wiążą się z dużym bólem. Rany wymagają leczenia pod okiem specjalisty i użycia odpowiednich preparatów, goją się nawet kilka tygodni i mogą pozostawiać po sobie blizny. Na szczęście oparzenia 3 stopnia nie zdarzają się często i są wynikiem bezpośredniego kontaktu z wrzątkiem, gorącym olejem, czy ogniem. 

Pierwsza pomoc na oparzenie słoneczne

Pierwszą radą na oparzenia słoneczne jest zejście ze słońca, gdy zauważymy zaczerwienioną skórę lub poczujemy jej pieczenie. W takiej sytuacji najlepiej umyć się pod letnią wodą, schłodząc przy tym skórę. Później możemy obejrzeć oparzone miejsca, aby stwierdzić z jakim stopniem oparzenia mamy do czynienia. Następnie, najlepszym krokiem jest posmarowanie oparzonego miejsca pianką-preparatem z aloesem lub panthenolem, który złagodzi i ochłodzi rany. Jeśli rumień nie będzie schodzić, a skóra nadal będzie piekła lub pojawią się bóle głowy, nudności, wymioty – skonsultuj się z lekarzem. 

Jak radzić sobie z oparzeniami I stopnia?

 • Jeśli zauważysz zaczerwienienie skóry, zejdź ze słońca. Może objawy oparzenia nie będą jeszcze aż tak poważne.
 • Obmyj całe ciało wodą, najlepiej letnią lub zimną, aby lekko się schłodzić, ale nie doprowadzić do szoku termicznego. Umyj się łagodnym środkiem np. z dodatkiem aloesu. 
 • Po kąpieli posmaruj oparzone miejsca lub całe ciało chłodzącym preparatem. Pamiętaj, aby miał on lekką formułę i najlepiej, jakby zawierał panthenol, czyli środek łagodzący o właściwościach kojących i wspomagających gojenie ran. 
 • Pozwól skórze naturalnie się złuszczać i nie przyspieszaj tego procesu.
 • Stosuj delikatne kremy i balsamy przeznaczone dla wrażliwej i wysuszonej skóry.
 • Nie wystawiaj oparzeń na słońce, zostań w cieniu jeśli możesz, zakrywaj je pod ubraniem i nakładaj kremy z wysokim filtrem.
 • Pij dużo wody.

Jak radzić sobie z oparzeniami II stopnia?

 • Tak, jak w przypadku oparzeń I stopnia, zejdź ze słońca, kiedy zobaczysz zaczerwienienie skóry i umyj się pod letnią wodą, aby lekko schłodzić ciało. 
 • Nie przekłuwaj pęcherzy. Jeśli to zrobisz, płyn tkankowy znajdujący się wewnątrz, wypłynie, a jego funkcją jest ochrona poparzonej skóry.
 • Schłodź oparzone miejsce. Możesz do tego wykorzystać wody, a także preparatów z pantenolem lub alantoiną.
 • Skonsultuj się z lekarzem. Specjalista będzie mógł dokładnie ocenić stan oparzenia i powstałych ran, zleci także odpowiednie preparaty i sposoby ich wykorzystania.
 • Kontroluj reakcję organizmu na oparzenie. Jeśli zauważysz objawy zatrucia słonecznego np. bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty – udaj się do lekarza.
 • Unikaj ekspozycji na słońce i chroń rany przed promieniami słonecznymi. 
 • Pij dużo wody aby ochłodzić i nawodnić organizm od środka.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne skupiają się na złagodzeniu skutków oparzeń, uśmierzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia. Nie zaleca się stosować ich jako wyłączne remedium, ale mogą być traktowane jako środki wspomagające leczenie. Co na oparzenia słoneczne sprawdzi się najlepiej?

 • aloes – działa łagodząco, dzięki zawartości kwasu salicylowego i antrachinonów, może być stosowany jako maść na oparzenia słoneczne twarzy i całego ciała,
 • jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko – wszystkie te produkty mocno odżywiają i nawilżają skórę,
 • maska z mąki ziemniaczanej i wody – złagodzi ból po oparzeniu i ochroni skórę przed podrażnieniami, 
 • papka ze świeżych ogórków – ochłodzi skórę i oparzone miejsca, a dzięki zawartości witaminy C i antyoksydantów, odżywi skórę,
 • miód – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne i jest sprawdzonym produktem na przyspieszenie gojenia się ran po oparzeniach, 
 • olejek lawendowy i olejek z mięty pieprzowej – zmniejszą uczucie pieczenia skóry, ochłodzą ją i przyspieszą gojenie. 

Jak chronić się przed oparzeniami słonecznymi?

Uniknięcie oparzeń słonecznych to skuteczna ochrona przed słońcem, osiągniesz to stosując się do następujących zasad:

 1. Sprawdź daty ważności kremów z filtrem, jeśli już minęły, kup nowe.
 2. Stosuj odpowiednią wartość SPF. Rozpocznij opalanie od kremów z filtrem 50, po kilku dniach możesz przejść do balsamów o mniejszym faktorze.
 3. Nakładaj odpowiednią ilość kremu i reaplikuj go po kilku godzinach, czy kąpieli.
 4. Stosuj nawilżające balsamy, chłodzące pianki, aby ukoić skórę.
 5. Oglądaj swoją skórę, zwróć również uwagę na pieprzyki i znamiona.
 6. Pamiętaj o nawodnieniu i ochronie głowy na słońcu. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *