Chrząstnica kędzierzawa znana również pod postacią mchu irlandzkiego to stosunkowo nowy superfood, o którym niewiele osób jeszcze wie. Jest zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ znajdziemy go zarówno w składzie produktów z przemysłu spożywczego, farmakologicznego, kosmetycznego, jak i włókienniczego. Dowiedz się, dlaczego warto stosować chrząstnicę kędzierzawą i poznaj wszystkie jej właściwości. 

 1. Chrząstnica kędzierzawa – co to?
 2. Jakie właściwości ma chrząstnica kędzierzawa?
 3. Mech irlandzki – dawkowanie
 4. Mech irlandzki – stosowanie

Chrząstnica kędzierzawa – co to?

Chrząstnica kędzierzawa, inaczej mech irlandzki, to rodzaj glonu z typu krasnorostów i z rodziny Gigartinaceae. Są to glony morskie występujące w Oceanie Atlantyckim, głównie w jego północnej części, w tym Irlandię, skąd wzięła się nazwa mech irlandzki. Glona nazywa się również chrząstnikiem kędzierzawym i carrageenem, ponieważ jest on doskonałym źródłem karagenu. 

Chrząstnica kędzierzawa osiąga najczęściej około 7-15 cm długości i ma dosyć sztywną plechę, która przybiera kształt liści i jest mocno rozgałęziona. Jest czerwona, ale w pełnym słońcu zmienia kolor na zielony. Proces suszenia glonu trwa długo, a po nim mech irlandzki staje się jaśniejszy i bardziej elastyczny. 

Jakie właściwości ma chrząstnica kędzierzawa?

Chrząstnica kędzierzawa jest witaminową bombą, dlatego powoli zyskuje miano superfood, ale ma też wiele innych właściwości. Chrząstnica kędzierzawa:

 • jest źródłem witamin  – A, z grupy B, czyli B1, B2, B6, B12 i witaminy C,
 • jest źródłem minerałów – cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, wapń, żelazo, 
 • hamuje łaknienie, ponieważ po kontakcie z wodą pęcznieje i powoduje uczucie sytości,
 • wspomaga odchudzanie,
 • ułatwia wypróżnianie,
 • jest wykorzystywana jako lek na wrzody żołądka,
 • ma właściwości ochronne i regenerujące skórę,
 • działa wykrztuśnie,
 • zawiera karagen.

Mech irlandzki – dawkowanie

Chrząstnicę kędzierzawą możemy dostać pod postacią kapsułek, żelu lub w wysuszonej formie. Często przy jej spożywaniu zaleca się wypić szklankę wody, ponieważ glon napęcznieje i stanie się lekko śluzowaty. Zazwyczaj zaleca się dozować jedną tabletkę dziennie, ale najlepiej zapoznać się z sugestiami zapisanymi na opakowaniu lub skonsultować się z lekarzem. 

Mech irlandzki – stosowanie

Kiedyś mech irlandzki stosowany był jako pożywienie, ponieważ dzięki jego galaretowatej konsystencji nadawał się do wielu potraw i czasami służył jako zamiennik żelatyny. Obecnie również wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym, szczególnie przy klarowaniu miodu, czy do warzenia piwa. 

Jest to również cenne źródło karagenu, czyli dodatku E 407 w jedzeniu, kosmetykach i produktach farmakologicznych i może być stosowany jako zagęszczacz, środek żelujący, stabilizujący, a nawet mieć działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Chrząstnicę kędzierzawka znajdziemy w składzie kremów, balsamów, żelów i emulsji do twarzy i ciała, ponieważ nada ona skórze gładkość, miękkość i ją zregeneruje. Będzie obecna w tabletkach, ponieważ przyspieszy ich rozpuszczanie w przewodzie pokarmowym. Również w farmaceutyce, preparaty z plechy mchu irlandzkiego wykazują działanie wzmacniające i odżywiające organizm. Pastylki z chrząstnicą pomagają w przewlekłym kaszlu, działają przeczyszczająco i są wykorzystywana na wrzody i nieżyty żołądka. Z tego powodu glony te znajdziemy w preparatach odchudzających. 

Swoje zastosowanie mech irlandzki znajdzie także w przemyśle włókienniczym, gdzie posłuży do apreturowania tkanin, usztywniania i wykańczania materiałów.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *