Chrząstnica kędzierzawa znana również pod postacią mchu irlandzkiego to stosunkowo nowy superfood, o którym niewiele osób jeszcze wie. Jest zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ znajdziemy go zarówno w składzie produktów z przemysłu spożywczego, farmakologicznego, kosmetycznego, jak i włókienniczego. Dowiedz się, dlaczego warto stosować chrząstnicę kędzierzawą i poznaj wszystkie jej właściwości.
- Chrząstnica kędzierzawa – co to?
- Jakie właściwości ma chrząstnica kędzierzawa?
- Mech irlandzki – dawkowanie
- Mech irlandzki – stosowanie
Chrząstnica kędzierzawa – co to?
Chrząstnica kędzierzawa, inaczej mech irlandzki, to rodzaj glonu z typu krasnorostów i z rodziny Gigartinaceae. Są to glony morskie występujące w Oceanie Atlantyckim, głównie w jego północnej części, w tym Irlandię, skąd wzięła się nazwa mech irlandzki. Glona nazywa się również chrząstnikiem kędzierzawym i carrageenem, ponieważ jest on doskonałym źródłem karagenu.
Chrząstnica kędzierzawa osiąga najczęściej około 7-15 cm długości i ma dosyć sztywną plechę, która przybiera kształt liści i jest mocno rozgałęziona. Jest czerwona, ale w pełnym słońcu zmienia kolor na zielony. Proces suszenia glonu trwa długo, a po nim mech irlandzki staje się jaśniejszy i bardziej elastyczny.
Jakie właściwości ma chrząstnica kędzierzawa?
Chrząstnica kędzierzawa jest witaminową bombą, dlatego powoli zyskuje miano superfood, ale ma też wiele innych właściwości. Chrząstnica kędzierzawa:
- jest źródłem witamin – A, z grupy B, czyli B1, B2, B6, B12 i witaminy C,
- jest źródłem minerałów – cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, wapń, żelazo,
- hamuje łaknienie, ponieważ po kontakcie z wodą pęcznieje i powoduje uczucie sytości,
- wspomaga odchudzanie,
- ułatwia wypróżnianie,
- jest wykorzystywana jako lek na wrzody żołądka,
- ma właściwości ochronne i regenerujące skórę,
- działa wykrztuśnie,
- zawiera karagen.
Mech irlandzki – dawkowanie
Chrząstnicę kędzierzawą możemy dostać pod postacią kapsułek, żelu lub w wysuszonej formie. Często przy jej spożywaniu zaleca się wypić szklankę wody, ponieważ glon napęcznieje i stanie się lekko śluzowaty. Zazwyczaj zaleca się dozować jedną tabletkę dziennie, ale najlepiej zapoznać się z sugestiami zapisanymi na opakowaniu lub skonsultować się z lekarzem.
Mech irlandzki – stosowanie
Kiedyś mech irlandzki stosowany był jako pożywienie, ponieważ dzięki jego galaretowatej konsystencji nadawał się do wielu potraw i czasami służył jako zamiennik żelatyny. Obecnie również wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym, szczególnie przy klarowaniu miodu, czy do warzenia piwa.
Jest to również cenne źródło karagenu, czyli dodatku E 407 w jedzeniu, kosmetykach i produktach farmakologicznych i może być stosowany jako zagęszczacz, środek żelujący, stabilizujący, a nawet mieć działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Chrząstnicę kędzierzawka znajdziemy w składzie kremów, balsamów, żelów i emulsji do twarzy i ciała, ponieważ nada ona skórze gładkość, miękkość i ją zregeneruje. Będzie obecna w tabletkach, ponieważ przyspieszy ich rozpuszczanie w przewodzie pokarmowym. Również w farmaceutyce, preparaty z plechy mchu irlandzkiego wykazują działanie wzmacniające i odżywiające organizm. Pastylki z chrząstnicą pomagają w przewlekłym kaszlu, działają przeczyszczająco i są wykorzystywana na wrzody i nieżyty żołądka. Z tego powodu glony te znajdziemy w preparatach odchudzających.
Swoje zastosowanie mech irlandzki znajdzie także w przemyśle włókienniczym, gdzie posłuży do apreturowania tkanin, usztywniania i wykańczania materiałów.