Hashimoto jest chorobą, która przez lata może się nie ujawniać. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się, często bagatelizowane, pierwsze objawy. Zdiagnozowanie Hashimoto bywa przypadkowe, dlatego tak ważne jest regularne badanie się i obserwowanie nawet tych ignorowanych symptomów.  Dowiedz się, kto jest najbardziej narażony na tę chorobę, jakie są jej objawy, jak rozpoznać i leczyć chorobę Hashimoto. 

  1. Choroba Hashimoto – co to?
  2. Hashimoto – czynniki ryzyka
  3. Hashimoto – przyczyny
  4. Choroba Hashimoto – objawy
  5. Choroba Hashimoto – diagnostyka
  6. Hashimoto – leczenie 
  7. Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto – co to?

Hashimoto należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu osoby chorej atakuje własne komórki i tkanki, ponieważ rozpoznaje je jako obce i chcąc obronić organizm, rozpoczyna atak. Choroba Hashimoto jest zapaleniem tarczycy, czyli gruczołu, który wydziela hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przemiany materii, wzrostu kości, przebiegu dojrzewania płciowego.

Choroba Hashimoto doprowadza do niszczenia gruczołu tarczycy, przez co wytwarza on coraz mniej hormonów. Jest to również najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, czyli choroby, w której  tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Choroba Hashimoto swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi –  Hakaru Hashimoto, który odkrył nowy typ zapalenia tarczycy. Lekarz badał próbkę tkanki gruczołu tarczowego i wykrył nieznany wcześniej rodzaj niedoczynności tarczycy Hashimoto. Po opisaniu przypadku w 1912 roku, nie zyskało ono sławy. Dopiero w latach 30. XX wieku amerykańscy badacze dokładnie opisali chorobę i nadali jej nazwę Hashimoto.

Hashimoto – czynniki ryzyka

Z Hashimoto związane są pewne czynniki, które mogą powodować częstszy rozwój choroby u niektórych grup ludzi. Przede wszystkim, zauważono, że kobiety częściej muszą się zmagać z tą dolegliwością. Zgodnie z badaniami 5 na 6 osób z Hashimoto, to właśnie kobiety. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi na to pytanie, może być fakt, że żeńskie hormony płciowe zwiększają ryzyka pojawienia się tej choroby. Jest to powiązane m.on. z estrogenem i prolaktyną i innymi hormonami, które ujawniają się podczas całego życia kobiety, a szczególnie w trakcie trzech ważnych faz, czyli okresu dojrzewania, ciąży i menopauzy. Hormony te i ich stężenia wpływają na funkcjonowanie układu immunologicznego i mogą mieć wpływ na powstawanie chorób. Hashimoto może również występować u mężczyzn, jednak obserwuje się znacznie mniej przypadków choroby. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Także, u osób w średnim wieku występuje ona częściej. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest występowanie innych chorób autoimmunologicznych np. cukrzycy typu 1 czy reumatoidalnego zapalenia stawów, a także infekcje organizmu. U osób z tymi schorzeniami, Hashimoto zdiagnozowano częściej. Dodatkowym czynnikiem są geny. Bardziej narażone są osoby, u których członkowie najbliższej rodziny zmagają się z tą chorobą. Ponadto, choroba Hashimoto może mieć związek z dietą. Duża obecność jodu i zbyt mało selenu w codziennym jadłospisie negatywnie wpłynie na rozwój choroby. 

Hashimoto – przyczyny

Nie udało się dokładnie ustalić przyczyn Hashimoto. Choroba jest związana ze wcześniej wspomnianymi czynnikami ryzyka, jednak jednoznaczne źródła Hashimoto nie zostały jeszcze zidentyfikowane. W Polsce z tą chorobą zmagać się musi ponad 800 tysięcy osób. 

Choroba Hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto może się objawiać na wiele sposobów. Wszelkie symptomy mogą być bardzo delikatne i nie zawsze zauważalne, jednak często nasilają się wraz z czasem. Czasami potrzeba nawet kilku lat żeby rozpoznać chorobę i rozpocząć jej leczenie, ponieważ symptomy mogą się wydawać bardzo ogólne i wskazywać na wiele różnych dolegliwości.

Do objawów choroby Hashimoto należą:

  • powiększenie przedniej części szyi,
  • zmęczenie, osłabienie, senność,
  • bladość,
  • duża wrażliwość na zimno,
  • suchość, łuszczenie się skóry,
  • wypadanie i łamliwość włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • przyrost masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • zaparcia,
  • nieregularne lub obfite miesiączki,
  • niskie ciśnienie, spowolnienie czynności serca,
  • depresja,
  • zaburzenia pamięci.

Choroba Hashimoto – diagnostyka

Do lekarza należy się udać, gdy wymienione objawy często się pojawiają i długo nie znikają. Dobrym wyznacznikiem może być ciągłe uczucie zmęczenia, niespowodowane żadnym czynnikiem, powiększenie przedniej części szyi, spuchnięta twarz, a także występujące problemy skórne. W trakcie konsultacji, lekarz będzie mógł przeprowadzić ogólny wywiad, poznać stan pacjenta i zlecić badania. Do diagnostyki choroby Hashimoto wykorzystuje się najczęściej badanie poziomu TSH, czyli ​​hormonu tyreotropowego, który służy do rozpoznawania chorób tarczycy. Kolejnym krokiem będzie badanie na przeciwciała anty-TPO, czyli takie, skierowane przeciwko enzymowi uczestniczącemu w syntezie hormonów tarczycy i przeciwciała anty-TG, czyli takie, skierowane przeciwko białkom wytwarzanym przez komórki pęcherzykowe tarczycy, badania tyroksyny wolnej – FT4 oraz USG tarczycy. 

Hashimoto – leczenie 

Hashimoto uważane jest za chorobę nieuleczalną. Nie można wyleczyć przyczyny choroby, ponieważ nie jest ona jednoznacznie zdefiniowana. Z tego powodu leczenie Hashimoto opiera się na terapii farmakologicznej, która ma na celu zniwelowanie objawów. Wykorzystuje się do tego leki stosowane przy niedoczynności tarczycy. Dobór leków jest kwestią indywidualną i zależy od:

  • wieku,
  • masy ciała,
  • nasilenia niedoczynności tarczycy,
  • współistniejących chorób i problemów zdrowotnych,
  • innych zażywanych leków.

Jakie leki stosować, żeby leczyć Hashimoto? Farmakoterapia skupia się na stosowaniu preparatów zawierających lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy. Substancja ta prowadzi do normalizacji stężania poziomu TSH we krwi, dzięki czemu organizm powraca do prawidłowego funkcjonowania. Lek zawierający lewotyroksynę trzeba przyjmować regularnie, zawsze o tej samej porze, najczęściej około 30-60 minut przed posiłkiem. Leczenie należy stosować przez całe życie i co pół roku wykonywać badania, aby sprawdzić poziom TSH i stwierdzić czy leczenie farmakologiczne przebiega prawidłowo. 

Leczenie Hashimoto jest niemożliwe bez przeprowadzania okresowych badań i bycia pod stałą opieką lekarzy. Chorym bardzo przyda się więc pakiet medyczny, który będzie oferował szereg badań i nielimitowane konsultacje lekarskie. W skład takiego abonamentu wchodzić będą m.in. badania:

  • poziomu TSH,
  • poziomu selenu,
  • poziomu jogu
  • poziomu FT4,
  • anty-TPO,
  • anty-TG,
  • USG tarczycy i 
  • konsultacje z endokrynologiem.

Odpowiednio dopasowany pakiet medyczny dedykowany osobom z problemami z tarczycą, czy Hashimoto, a także ogólnomedyczne abonamenty to dobry krok w kierunku zdrowia. Pakiety zapewniają profesjonalną opiekę, umożliwiają umawiania się na wizyty, badania, czy zabiegi od razu. Można również wybrać miejsce i czas konsultacji, tak, aby odpowiadała pacjentowi. Nie trzeba stać w kolejkach, co potrafi być prawdziwym obciążeniem w przypadku publicznej służby zdrowia. Czołowe pakiety medyczne MediPakiet oferują nie tylko szybką pomoc – umówienie na wizytę, przeprowadzenie badań, konsultacje wyników, ale także są przystępną cenowo propozycją, która sprawdzi się u każdego. Abonamenty medyczne są zatem idealnym i innowacyjnym rozwiązaniem dla chorych na Hashimoto i pomogą im w prowadzeniu leczenia. 

Hashimoto a dieta

W leczeniu choroby Hashimoto wsparciem dla farmakoterapii jest właściwy sposób odżywiania. Dobrze zbilansowana i odpowiednio ułożona dieta znacząco pomoże w procesie kuracji. 

Osoby zmagające się z Hashimoto powinny skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywienia, ale powinny również stosować się do kilku podstawowych zasad:

  1. Regularne posiłki – ustalenie, w jakiej porze dnia i ile posiłków dziennie powinno się spożywać pomoże w tworzeniu zdrowych nawyków i będzie również pomocne przy przyjmowaniu leków.
  2. Zdrowa dieta – w jadłospisie osoby chorej górować powinny warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze roślinne i źródła białka. Wyeliminować należy przede wszystkim wysoko przetworzone produkty, tłuszcze zwierzęce i cukry proste.
  3. Bogata dieta – dieta powinna być wzbogacona o źródła witaminy D, jodu, selenu, żelaza i cynku, a także o antyoksydanty. 
  4. Woda – nawodnienie organizmu jest ważne dla każdego człowieka, nie tylko dla osób chorych, dlatego co najmniej 1,5l wody powinno trafiać do naszego organizmu każdego dnia.
  5. Aktywność sportowa – pomoże w poprawie samopoczucia, podniesie samoocenę i poprawi wydolność całego organizmu.
  6. Sen – wypoczęty organizm będzie prawidłowo funkcjonował, dobrze przyjmował leki i uczestniczył w kuracji.
  7. Radzenie sobie ze stresem, który może pogorszyć nasz stan, pogłębiać niepewność i powodować choroby. 
  8. Rezygnacja z używek, która wpłynie na poprawę samopoczucia i kondycji psychicznej. 

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *