Oczekiwanie na lato i ciepłą, przyjemną pogodę odbywa się przez cały rok, jednak wraz z latem przychodzą fale upałów. Wysoka temperatura powietrza i ciągłe przebywanie na słońcu mogą poważnie wpłynąć na nasze zdrowie – udar słoneczny, oparzenia i bóle głowy, to tylko niektóre z dolegliwości związane z ciepłem. Dowiedz się dlaczego elektrolity są dobre na upały, czym jest dieta prosłoneczna i jak ochronić dziecko i czworonoga przed skwerem. Sprawdź nasze porady na upały i stosuj je każdego dnia, gdy doskwiera Ci wysoka temperatura. 

  1. Sposoby na upał
  2. Dieta w czasie upałów
  3. Jak zabezpieczyć zwierzęta przed upałami?

Sposoby na upał

  1. Pij dużo wody

Jak wszyscy wiemy, nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Szczególnie w trakcie upałów, uzupełnianie płynów jest niezbędne. Woda poprawia funkcjonowanie wielu narządów, w tym wątroby, nerek, a nawet mózgu i pomaga dotlenić cały organizm. Na co dzień, ale także w upalne dni pij przynajmniej 2 litry wody. Rób to systematycznie, aby organizm był nawodniony przez cały dzień. Ale woda to nie jedyny napój, który warto pić przy gorącej pogodzie. Elektrolity na upały sprawdzą się fantastycznie. Elektrolity, czyli jony soli, które znajdują się we krwi, osoczu i płynach tkankowych, pozytywnie wpływają na pracę wielu organów i  regulują gospodarkę wodno-elektrolitową, a dodatkowo prawidłowo nawadniają organizm. Napój z elektrolitami można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie – przepis jest banalny. Wystarczy do wody dodać trochę cukru i szczyptę soli i napój izotoniczny, który pomoże w przetrwaniu fal upałów jest gotowy. Innymi napojami zalecanymi w lato są: aloes, woda z chlorofilem i woda kokosowa.

  1. Ochrona przed słońcem

W trakcie upałów i dużego nasłonecznienia musimy pamiętać o kremach z filtrem. Filtr UV będzie nas chronił przede wszystkim przed skutkami szkodliwego działania promieni ultrafioletowych – oparzeniami, przebarwieniami skóry i fotostarzeniem. Filtr chemiczny wchłonie niezdrowe promienie i zamieni je w niegroźne dla człowieka ciepło, natomiast filtr mineralny stworzy niewidzialny na ciele ochronny film, który odbije i rozproszy promienie. Lato i wysoka temperatura kojarzą nam się z opalaniem, a wiele osób myśli, że kremy z filtrem to uniemożliwiają. TO MIT. Krem z filtrem, niezależnie, czy wartość faktora wynosi 20, 30 czy 50, pozwoli nam na uzyskanie pięknej opalenizny bez oparzeń słonecznych i z pełną ochroną naszej skóry. 

  1. Cień

W miesiącach letnich słońce wykazuje największą aktywność między 11.00 a 15.00 – wtedy promienie są najsilniejsze i mogą szkodliwie wpływać na naszą skórę. W tych godzinach warto przebywać w zadaszonym pomieszczeniu, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli spędzasz czas na dworze, pamiętaj, żeby wybrać zacienione miejsce. Głowę chroń czapką lub innym nakryciem, a na oczy zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Zwróć również uwagę na osoby starsze, które często potrzebują pomocy w tak upalne dni. 

  1. Odpowiednie ubranie

Aby upał mijał przyjemniej należy zadbać o odpowiednie ubranie. Oprócz takich niezbędników jak czapka, kapelusz czy chusta na głowę i okulary, lekkie i zwiewne ubranie w jasnych kolorach będą niezastąpione. Oprócz stylu ubrań, kluczowe znaczenie ma materiał. W lecie powinniśmy sięgać po materiały naturalne. Wiskoza, len. bawełna będą najlepszą opcją – skóra będzie mogła oddychać i nie będzie doskwierał Ci problem nadmiernej potliwości. 

  1. Chłodzenie mieszkania

Fale upałów najlepiej przetrwać w pomieszczeniu. Ale co zrobić gdy w domu, czy biurze nadal jest duszno i gorąco? W takiej sytuacji ulgę przyniesie ochłodzenie pokoju. Warto zaopatrzyć się w wiatrak, elektryczny wentylator, klimatyzator. Będzie to idealne rozwiązanie w walce z upałem, a każdy będzie mógł znaleźć wentylator dla siebie – od dużych stojących wiatraków, przez małe i poręczne wentylatory do biura po przysufitowe klimatyzatory. 

  1. Zimny prysznic

Twoim nowym rytuałem w gorące dni stanie się zimny prysznic. Działa on pozytywnie na stres, dodaje energii i motywacji, prowadzi do lepszego ukrwienia organów i ochładza całe ciało. Z zimnym prysznicem należy jednak uważać, ponieważ nagła zmiana temperatury może wywołać dla naszego organizmu szok termiczny. 

  1. Zwracaj uwagę na innych ludzi

Przy falach upałów musisz zadbać o swoje zdrowie, ale pamiętaj też o osobach w Twoim otoczeniu. Zwróć uwagę na seniorów i dzieci, sprawdź czy potrzebują pomocy. Nawet najmniejsze gesty i wsparcie mogą kogoś uratować. 

Dieta w czasie upałów

Ale co gotować na upał? Najlepiej sprawdzą się potrawy, które nie wymagają długiej obróbki termicznej. Menu powinno składać się z lekkich, chłodnych potraw, które będą szybkie i proste w przygotowaniu. Warto sięgać po owoce i warzywa, które są akurat w sezonie. Można z nich robić różnorodne, a przede wszystkim zdrowe, pełne witamin i pyszne dania. W trakcie upałów, co może zdziwić niektórych, nie trzeba unikać pikantnych potraw. Mimo iż wywołują one chwilowe uczucie ciepła, to organizm chcąc je zwalczyć chłodzi i odświeża organizm. Potwierdzają to mieszkańcy państw obu Ameryk, którzy na porządku dziennym doprawiają jedzenie papryczkę chili, jalapeno, pieprzem czy innymi ostre przyprawami. Jednak jakich potraw powinniśmy unikać? Tych co zawsze. Także w trakcie upałów nie należy spożywać fast foodów, zbyt dużej ilości soli, cukru czy alkoholu. Po spożyciu tego typu produktów będziemy czuć się ciężko i sennie. Więc jaki obiad na upał będzie najlepszy? W lato sprawdzą się sałatki, zarówno te warzywne jak i owocowe, zimne zupy np. chłodnik, gazpacho, dania z chudym mięsem, zdrowe przekąski na zimno np. koktajle, kanapki. 

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed upałami?

W trakcie upałów nie możemy zapomnieć o naszych czworonogach. Wysokie temperatury w ciągu dnia mogą być bardzo niebezpieczne i uciążliwe dla zwierzaków, a obowiązkiem właścicieli jest ich zabezpieczenie i ochrona. Koty jako zwierzęta ciepłolubne, nawet podczas upałów szukać będą ciepłych miejsc do odpoczynku, a gdy zrobi im się zbyt gorąco poszukają cienia. Psy gorzej znoszą wysoką temperaturę, męczą się od długiego przebywania na słońcu, które niekiedy może spowodować przegrzanie organizmu. Jak przetrwać upały i zadbać o zdrowie swoich pupili? Przede wszystkim, należy zapewnić im odpowiednie warunki, dużo miejsca zarówno tego na słońcu jak i w cieniu. Każdy zwierzak jest inny i odmiennie będzie reagował na każdą sytuację. Podstawą jest stały dostęp do świeżej wody. Zgasi ona pragnienie, nawodni i ochłodzi zwierzę. Woda musi być dostępna przez cały czas i powinna być często zmieniana. Dla zwierzaków priorytetem są również jedzenie. Należy zwrócić uwagę zarówno na objętość jak i składniki serwowanych posiłków – muszą być one zbilansowane i dostosowane do potrzeb czworonogów. W lecie niekiedy męczące jest wychodzenie na zewnątrz. Żeby Tobie i Twojemu zwierzakowi dobrze się spacerowało, warto wychodzić gdy temperatura nie osiągnęła jeszcze maksimum. Przechadzki wczesnym rankiem i późnym wieczorem będą idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą wodę, gdyby zwierzakowi zachciało się pić. 

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *