Miechunka rozdęta, peruwiańska i pomidorowa to popularne w Ameryce Środkowej i Południowej owoce. Ich zastosowanie w kuchni jest bardzo różnorodne, a to duży plus, ponieważ owoce miechunki odznaczają się dużymi właściwościami prozdrowotnymi. Na polskich półkach sklepowych obecna będzie miechunka suszona a także świeży owoc, który zaskakuje swoim lekko kwaśnym posmakiem i ciekawym wyglądem. Dowiedz się jakie wartości odżywcze ma miechunka i dlaczego warto ją spróbować.

  1. Miechunka – co to?
  2. Miechunka – wartości odżywcze
  3. Jakie właściwości ma miechunka
  4. Miechunka – przeciwwskazania
  5. Miechunka – jak jeść?

Miechunka – co to?

Miechunka to rodzaj rośliny z rodziny psiankowatych, który obejmuje około 100 gatunków. Miechunka rośnie głównie w strefie międzyzwrotnikowej obu Ameryk, szczególnie w Meksyku, ale znajdziemy ją również w Europie, Azji i Australii. Miechunka osiąga do 2 m wysokości, a owoce miechunki to okrągłe jagody o żółto-pomarańczowym kolorze. 

Niektóre gatunki miechunki są niejadalne, ale do najbardziej popularnych jadalnych odmian zalicza się:

  • miechunkę rozdętą,
  • miechunkę peruwiańską,
  • miechunkę pomidorową.

Miechunka rozdęta ma mało wyrazisty, lekko kwaskowaty smak, jest wykorzystywana głównie jako dekoracja, dodatek do sałatek i przetworów oraz drinków.

Miechunka peruwiańska ma słodko-kwaśny smak i znacznie więcej wartości odżywczych od innych gatunków miechunki. Ze względu na swoje właściwości, miechunka jest podstawowym składnikiem wielu konfitur, dżemów, galaretek, ciast, czy sałatek. Może być także jedzona na sucho, jako dodatek do jogurtów oraz w bardzo popularnej ostatnio formie – wysuszonych owoców. 

Miechunka pomidorowa inaczej miechunka lepka lub skórzasta przypomina w smaku pomidory wielu dań kuchni krajów Ameryki Południowej i Środkowej, szczególnie do ciepłych potraw i sałatek.

Miechunka – wartości odżywcze

Owoce miechunki są bogate w wartości odżywcze. 100 gramów tej rośliny dostarcza około 53 kcal, 1,9 g białka, 0,7 g tłuszczu, 11,20 g węglowodanów i 7 g błonnika. Miechunka jest owocem bogatym w witaminy i minerały. 

Znajdziemy w niej przede wszystkim dużo witaminy C, A, B1, B2 i B3, a także wapń, fosfor i żelazo. Miechunka posiada około 11,1 mg wspierającej układ immunologiczny witaminy C, 720 IU witaminy A, która wpływa na proces widzenia i utrzymuje prawidłową kondycję skóry, włosów i paznokci. W miechunce znajdziemy również 0,11 mg witaminy B1, która odpowiedzialna jest za pracę układ nerwowego, sercowo-naczyniowego i immunologicznego, 0,04 mg witaminy B2 także wspierającej funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego oraz 2,8 mg witaminy B3 która bierze udział w przemianach metabolicznych, uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, obniża poziom złego cholesterolu, hamuje toksyczne działanie leków i skutecznie wpływa na stan naszej skóry. Oprócz witamin, miechunka jadalna jest obfita w minerały. Przede wszystkim posiada 40 mg fosforu, który uczestniczy w produkcji energii i wpływa na rozwój kości, mięśni i układu nerwowego. W miechunce znajdziemy również 9 mg budulca kości i zębów, czyli wapnia oraz 1 mg fosforu, który w organizmie człowieka odgrywa ważną rolę w dostarczaniu tlenu do narządów oraz mięśni. 

Jakie właściwości ma miechunka?

Owoce miechunki mają wiele wartości prozdrowotnych, dlatego warto dowiedzieć się, jakie korzyści mogą zdziałać dla naszego organizmu:

  • wspieranie układu immunologicznego – dzięki zawartości witaminy C miechunka może pomagać w zwalczaniu przeziębienia,
  • działanie przeciwzapalne – obecność substancji bioaktywnych między innymi witanolidów zaburza funkcjonowanie komórek nowotworowych i działa antybakteryjnie,
  • działanie antyoksydacyjne – również dzięki obecności witanolidów, możliwe jest hamowanie działania wolnych rodników,
  • wzmacnianie kości – wapń i fosfor zawarte w miechunce pomagają utrzymać prawidłowy stan i rozwój kości, radzą sobie także z wieloma chorobami układu kostnego,
  • wspomaganie prawidłowego widzenia – witamina A pozytywnie wpływa na pracę oczu i może zapobiegać rozwijanie się chorób układu wzrokowego,
  • wspieranie kondycji skóry – połączenie witaminy A oraz witamin z grupy B wygładza, uelastycznia i poprawia stan naszej skóry.

Miechunka – przeciwwskazania

Miechunka ma wiele właściwości zdrowotnych, ale czy jest bezpieczna do spożycia dla wszystkich. Warto zauważyć, że wiele gatunków miechunki jest niejadalnych i trujących dla człowieka. Miechunka jadalna zawiera alkaloidy, czyli związki organiczne, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, ale zbyt duża ilość tego składnika w organizmie człowieka może mieć działanie toksyczne dla wątroby, rakotwórcze, i negatywnie wpływać na pracę serca oraz funkcjonowanie całego układu nerwowego. Właśnie z tego powodu jedynie niektóre gatunki np. miechunka rozdęta, peruwiańska i pomidorowa nadają się do jedzenia, ale wyłącznie wtedy, gdy ich owoce są w pełni dojrzałe. 

Miechunka – jak jeść?

Miechunka może się wydawać tajemniczym owocem, a wiele osób nie wie jak jeść miechunkę. Jej dużą zaletą jest elastyczność, ponieważ owoce miechunki można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, zarówno do ciast i słodkich przetworów, jak i do ciepłych dań, przekąsek i napojów. W Polsce najbardziej rozpowszechniło się jedzenie suszonej miechunki. Miechunka suszona nie traci swoich prozdrowotnych właściwości i jest uznawana za superfood. Można ją dodawać do jogurtów, owsianek, koktajli lub jeść jako przekąskę. 

Świeżą miechunkę dodaje się najczęściej do sałatek, przetworów, dżemów, konfitur i wypieków. W kuchni środkowo i południowo amerykańskiej miechunka ma więcej ciekawych zastosowań. Miechunka pomidorowa jest jednym ze składników salsy verde, czyli po prostu zielonego sosu, który stanowi dodatek do burrito, nachosów i innych dań kuchni meksykańskiej. Miechunkę można także dodawać do dań z mięsem, nalewek oraz w postaci kiszonej. Warto ją spróbować w każdej formie, ponieważ ma ciekawy smak i wiele wartości korzystnych dla zdrowia. 

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *