Badanie moczu to dobry sposób na zdiagnozowanie wielu chorób układu moczowego oraz
sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Ogólne badanie moczu powinno się wykonywać co
najmniej raz w roku.

Wskazania do badania moczu

Ale czy istnieją inne rodzaje badań moczu? Jakie są do nich wskazania? Jak pacjent powinien się do nich przygotować?

  1. Czym jest badanie moczu?
  2. Rodzaje badania moczu – wskazania i przygotowanie
    1. Ogólne badanie moczu
    2. Posiew moczu
    3. Zbiórka dwunastogodzinna lub dobowa

Czym jest badanie moczu?

Mocz jest płynem wytwarzanym w nerkach i wydalanym przez organizm. Zawiera on produkty przemiany materii, które są bezużyteczne lub mogą być szkodliwe dla ustroju. Badanie moczu to jeden z podstawowych testów diagnostycznych. Jest on wykonywany nie tylko u pacjentów borykających się z chorobami nerek, czy dróg moczowych, ale także u osób, chcących sprawdzić swój stan zdrowia. Poprzez analizę składu moczu lekarz może
uzyskać wiele kluczowych informacji o formie pacjenta.

Rodzaje badania moczu – wskazania i przygotowanie

Ogólne badanie moczu

Ogólne badanie moczu jest standardowym testem laboratoryjnym. Umożliwia wykrycie chorób nerek, chorób układowych oraz ocenę ogólnego stanu pacjenta. W badaniu mierzone są takie wskaźniki jak: barwa, zapach, przejrzystość, ciężar właściwy, pH, białko, glukoza, azotyny, ciała ketonowe.

Próbkę moczu należy dostarczyć w jednorazowym pojemniku. Takie opakowanie można zakupić w aptece i nie należy go otwierać przed badaniem. Próbkę należy oddać po przebudzeniu, ponieważ wtedy poziom bakterii jest najwyższy. Przed pobraniem, należy dokładnie umyć ręce oraz narządy moczowo-płciowe i osuszyć je ręcznikiem.

Do badania zbieramy około 10-12 ml środkowego strumienia moczu. Próbkę należy przechowywać w temperaturze do 4 stopni Celsjusza i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin od pobrania.

Posiew moczu

Badanie posiewu moczu wykonuje się, gdy istnieje prawdopodobieństwo zakażenie układu moczowego.  Wskazaniami do badania może być: ból przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu i ból w dolnej części brzucha. Jeśli w moczu występują bakterie, to oznacza, że mogło wystąpić zapalenie układu moczowego. Dzięki dokładnym wynikom badania lekarz jest w stanie wybrać odpowiednią formę leczenia dla swojego pacjenta.

Przed badaniem należy zakupić sterylny pojemnik. Próbkę moczu wykonuje się tak samo, jak w przypadku ogólnego badania moczu.

Zbiórka dwunastogodzinna lub dobowa

Dwunastogodzinna lub dobowa zbiórka moczu pozwala na diagnostykę chorób związanych z układem moczowym. Wskazaniem do badania mogą być choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy, czy niedobór witaminy D. Zbiórka dobowa zapewnia ocenę bilansu płynów i ilości konkretnych związków chemicznych w organizmie. Badanie polega na pomiarze moczu oddane w ciągu całego dnia bądź 12 godzin.

Przed rozpoczęciem badania, należy zakupić w aptece odpowiedni pojemnik o pojemności około 2-3 litrów. Na kilka dni przed badaniem niewskazane jest picie alkoholu i nadmierny wysiłek fizyczny. W dniu badania należy unikać kawy, herbaty oraz produktów, które mogą być powodem białkomoczu lub zwiększenia stężenia kwasu moczowego.

Zbiórkę rozpoczyna się rano, ale pierwszą porcję moczu oddaje się to toalety. Po zebraniu próbki z
całego dnia lub 12 godzin, mocz należy dokładnie wymieszać, zmierzyć jego objętość i
pobrać maksymalnie 100 ml i przelać do mniejszego pojemnika. Opisany pojemnik należy
dostarczyć do laboratorium

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *