Dziecko-niejadek powoduje dużo stresu u rodziców. Starają się oni znaleźć przyczynę tego zjawiska, próbują sprawić, aby dziecko zaczęło więcej jeść, a jeśli to nie wychodzi, decydują się na wizytę u lekarza, w obawie przed większym problemem. Najlepszymi sposobami na pobudzenie apetytu u niejadka są te naturalne, które nie tylko dodadzą dziecku pewności w jedzeniu, zrównoważą jego dietę, ale również przyzwyczają do pewnych sytuacji żywieniowych. Alternatywnym rozwiązaniem są preparaty – syropy i tabletki pomagające przywrócić chęć do jedzenia. Dowiedz się, w jaki sposób wspomóc apetyt u dziecka i pomóż mu, aby odżywianie się było pozytywnym aspektem każdego dnia.

  1. Dlaczego dziecko nie chce jeść?
  2. Jak zwiększyć apetyt u dziecka? – Najważniejsze zasady
  3. Naturalne sposoby pobudzające apetyt
  4. Preparaty wspomagające apetyt

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć że dziecko samo wie kiedy jest głodne, a kiedy nie. Należy dać mu kredyt zaufania i pozwolić żeby samo, w pewnym stopniu, decydowało o swoim żywieniu. Wskaźnikiem pokazującym jednak, że coś jest nie tak, będzie zazwyczaj chudnięcie i zahamowanie wzrostu. W takiej sytuacji potrzebna jest wizyta u specjalisty i odpowiednia diagnoza.

Ale dlaczego dziecko nie chce jeść? Na to pytanie może być bardzo wiele odpowiedzi. Warto jest ustalić przyczynę tego zjawiska, aby wiedzieć w jaki sposób poradzić sobie z problemem. Z jednej strony dziecku mogą nie smakować serwowane potrawy. Być może ma inne preferencje smakowe, lub pewne dania wzbudzają u niego negatywne wspomnienia.

Czasami proponowane menu jest zbyt monotonne, a wygląd potrawy nie zachęca do spożycia. Innym aspektem może być podjadanie między posiłkami. Gdy maluch często spożywa słodkie bądź słone przekąski i napoje między obiadem, a kolacją, nie będzie mieć ochoty na posiłek, ponieważ będzie już najedzony.

Z drugiej strony, przyczyną niejedzenia może być negatywna atmosfera przy posiłku. Niewykluczone, że dziecko czuje się niepewnie przy stole. Takie uczucie wzmagane jest przede wszystkim przez namawianie go do jedzenia, wywieranie presji i zakazy. W stresie zanika apetyt, a z nim chęć do jedzenia. Podobne zachowania mogą zapaść dziecku w pamięć, przez co kojarzy posiłki z czymś negatywnym.

Inne przyczyny niechęci dziecka do jedzenia mogą być bardziej zdrowotne. Dziecko może cierpieć na różnego rodzaju infekcje, problemy żołądkowe, czy cukrzycę. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć lub zdiagnozować te przypadłości irozpocząć leczenie.

Jak zwiększyć apetyt u dziecka? – Najważniejsze zasady

Po znalezieniu przyczyny braku apetytu, można przejść do poradzenia sobie z tym problemem. Najlepszymi sposobami będą te naturalne i dobrze przemyślane, aby zwalczyć powód braku apetytu, a nie tylko  zminimalizować skutki.

1. Ustal stałe pory posiłków

Nauczy to dziecko pewnej rutyny i przyzwyczai do pór posiłków. Nie należy się ich sztywno trzymać, mogą to być bardziej orientacyjne godziny, które zrównoważą żywienie malucha. Spraw, aby posiłki wyglądały estetycznie. Jak wiemy, jemy również oczami. To stwierdzenie jest wyjątkowo prawdziwe w przypadku dzieci. Warto jest szczególnie się postarać przy układaniu posiłków. Dziecko chętniej zje estetycznie wyglądające i kolorowe danie, które będzie mu się pozytywnie kojarzyło.

2. Przyjazna atmosfera

Posiłek powinien kojarzyć się z czymś przyjemnym. Z tego powodu należy zadbać o optymalną atmosferę przy jedzeniu. Jest to czas nie tylko na odżywianie się, ale również spędzenie czasu z rodziną w przytulnym otoczeniu. Dlatego jedz razem z dzieckiem i powoli przyzwyczajaj go do wspólnego spożywania posiłków.

3. Koniec ze zmuszaniem do posiłków

Dziecko w stresujących sytuacjach zamyka się w sobie i nie współpracuje. Jedzenie może należeć do takich przypadków. Dziecku należy zapewnić spokój i komfort przy spożywaniu posiłków. Obiad czy kolacja nie są właściwym momentem na targowanie się z dzieckiem, próby przekupstwa, czy zakazy. Tego typu sytuacje wywierają presję na maluchu, a ten, zestresowany, blokuje się i traci apetyt. W podobnych sytuacjach należy zachować spokój i nie przekonywać nadmiernie dziecka do jedzenia.

4. Odpowiednie porcje posiłków

Nie nakładaj na talerz zbyt dużych porcji. Może to przytłoczyć Twoje dziecko, które momentalnie straci apetyt. Lepiej podjąć metodę małych kroków i zacząć od mniejszych porcji. Maluch zawsze może poprosić o dokładkę.

5. Ustalcie razem menu

Z tworzenia posiłków można zrobić bardzo przyjemną i pozytywną aktywność, angażując w to swoje dziecko. Zaplanujcie razem menu na kolejne dni. Pozwól dziecku jeść to co lubi i na co ma ochotę, zachowując oczywiście przy tym zrównoważoną dietę i dostarczając mu odpowiednich składników i minerałów. Dzięki temu maluch poczuje więcej kontroli nad swoimi posiłkami.

6. Ogranicz łakocie

Maluchy uwielbiają wszelkie słodycze, słone przekąski i napoje. Nie trzeba usuwać ich całkowicie z diety, ale z pewnością ograniczyć. Takie, niezdrowe produkty obniżają chęć do jedzenia i sprawiają, że dziecko łaknie więcej cukru i nie ma ochoty na standardowe posiłki.

7. Stop z jedzeniem między posiłkami

Podjadanie jest powszechnym problemem nie tylko u dzieci. Jeśli przekąski podawane są o odpowiedniej porze i w niezbyt dużej ilości, pozytywnie wpłyną na żywienie malucha. Jednak, jeśli są to wysokokaloryczne posiłki, dziecko nie zgłodnieje do czasu kolejnej potrawy, przez co nie będzie miało apetytu. Należy ograniczyć podjadanie,  ponieważ hamuje ono uczucie głodu.

8. Czas na świeżym powietrzu

Warto jest skłonić swoje dziecko do ruchu. Aktywność fizyczna w każdej formie będzie pozytywnie wpływała na prawidłowy rozwój malucha i może przyczynić się do zwiększenia u niego chęci na posiłek.

9. Preparaty wspomagające apetyt

Przed podaniem jakichkolwiek preparatów, należy skonsultować się z pediatrą, nawet jeżeli interesujący nas lek jest dostępny bez recepty. Na rynku znajdziemy wiele tabletek i płynów, mających na celu pobudzić apetyt u dziecka. Najbardziej powszechne są syropy owocowe, które dzięki dobremu smakowi są uwielbiane przez maluchy, szczególnie te, mające problemy z połykaniem tabletek. W swoim składzie zawierają one głównie wyciągi z ziół oraz witaminy. Niestety znajdziemy w nich również sporą ilość cukrów i konserwantów. Należy pamiętać, że tego typu preparaty to suplementy diety, które niekoniecznie poradzą sobie z naszym problemem. Oczywiście mogą w pewnym stopniu poprawić apetyt dziecka, ale w dalszej perspektywie nie przywrócą chęci do jedzenia.

10. Naturalne sposoby pobudzające apetyt

Domowe sposoby na pobudzenie apetytu u dziecka są zdrowsze i przede wszystkim naturalne. Należą do nich:

  • Imbir – poprawia trawienie i radzi sobie ze wzdęciami, dodatkowo jego aromat orzeźwia smak potraw. Tę przyprawę można dodać nie tylko do dań obiadowych, ale również do herbaty.
  • Olej z pestek dyni – jest to płyn bogaty w kwasy omega 3 i 6, który poprawia trawienie oraz radzi sobie z infekcjami dróg oddechowych. Można go używać jako zamiennika oliwy z oliwek np. do sałatek.
  • Mięta – dzięki obecnemu w niej mentolowi poprawia trawienie i pobudza apetyt. Najczęściej wykorzystuje się do tego napar lub olejek miętowy.
  • Kolendra – oprócz takich właściwości jak obniżenie poziomu cukru oraz cholesterolu i działań przeciwpasożytniczych, kolendra jest stosowana w leczeniu niestrawności i przy pobudzeniu apetytu.

Przed podaniem dziecku wyżej wymienionych składników, należy się upewnić, że nie ma ono alergii na żaden z nich, ponieważ w niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk, duszności czy inna reakcja alergiczna.

Udostępnij

O autorze

Jakub Mróz, 35-letni dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie zdrowia i nowych technologii medycznych. Absolwent dziennikarstwa, Jakub posiada bogate doświadczenie w analizowaniu i przekazywaniu skomplikowanych tematów medycznych. Jego zainteresowania skupiają się na innowacjach w medycynie, w tym na rozwoju technologii cyfrowych i ich wpływie na opiekę zdrowotną. Znany z umiejętności klarownego wyjaśniania złożonych kwestii,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *